Zamknij

Polacy projektują plaże na wzór włoski. W Międzyzdrojach powstały sektory dla turystów

Nina Czochara
03.06.2020 10:53
Międzyzdroje plaża
fot. Shutterstock

Międzyzdroje, czyli jeden z najpopularniejszych kurortów nad Bałtykiem, już przygotowują się na sezon wakacyjny. Jednym z działań jest podział plaży na bezpieczne strefy z "boksami", co ma zapewnić zalecaną odległości między turystami w dobie koronawirusa. 

- Wydzielony sektor już funkcjonuje i cieszy się zainteresowaniem turystów – powiedziała PAP Jadwiga Bober z promocji urzędu miejskiego w Międzyzdrojach. Jak dodała, sektor wzorowany jest na rozwiązaniach włoskich i greckich, i stwarza odpowiednią przestrzeń dla wypoczywających.

Międzyzdroje: sektory dla turystów na plaży

Bezpieczny sektor na plaży w  Międzyzdrojach ma 800 m2 powierzchni. Teren plażowania wyznaczają liny, na których zawisły banery promujące miejscowość - przypominają one nieco parawany charakterystyczne dla krajobrazu nadmorskich miejscowości. Pierwsze "boksy" zostały już rozstawione. Tworzą one swoiste strefy, z których każda ma 16 metrów kwadratowych i osobne wejście.

- Każdy użytkownik będzie miał całkowicie bezpieczne i swobodne wejście do boksu - powiedziała w rozmowie z "Głosem Szczecińskim" Jadwiga Bober. Jak dodaje, jeden taki kwadrat zmieści np. rodzinę. Co istotne, wejście do takiego sektora będzie bezpłatne. 

- Zobaczymy, jak będzie rozwijała się sytuacja związana z koronawirusem. Jeśli nasze rozwiązanie będzie się sprawdzać, to niewykluczone, że sektor będzie powiększany – podsumowała Jadwiga Bober.

plaża Międzyzdroje
fot. Urząd Miasta Międzyzdroje

Jeśli komuś taki pomysł na "bezpieczne plażowanie" nie przypadnie do gustu, jest też dostępna plaża w Świnoujściu (położona kilkanaście kilometrów od Międzyzdrojów). 

- Nie potrzebujemy takich stref, ponieważ mamy najszerszą plażę w Polsce, na której zmieszczą się wszyscy, którzy będą chcieli u nas wypoczywać - powiedział PAP prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, Piotr Piwowarczyk. Jak dodał, "z obliczeń wynika, że jeśli podzielilibyśmy naszą plażę na strefy, mogłoby wypoczywać tutaj w jednym czasie 375 tys. osób". Świnoujska plaża liczy 10 kilometrów długości. 

ZOBACZ TAKŻE: 

•  Jak bezpiecznie plażować w dobie pandemii? Nowe wytyczne

•  Serwis kąpieliskowy 2020. Gdzie można się bezpiecznie kąpać w Polsce?

Źródło: Głos Szczeciński, PAP