Zamknij

Plaże Teneryfy pełne śmieci. Sieć obiegło wideo z zanieczyszczonym wybrzeżem

Nina Czochara
11.04.2019 10:03
plaża Teneryfy pełna śmieci
fot. YouTube/screen

Sieć obiegło nagranie przedstawiające plaże Teneryfy, które niemalże toną w śmieciach. Winę ponoszą turyści, którzy po wypoczynku pozostawiają po sobie ogromne ilości plastiku i innych odpadów. Problem zanieczyszczeń na wybrzeżu staje się coraz poważniejszy w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. 

Na nagraniu, które w krótkim czasie obiegło sieć, można zobaczyć jedną z plaż na północy Teneryfy - Playa Grande. Odcinek ciemnego, wulkanicznego wybrzeża pełen jest różnorodnych śmieci pozostawionych przez turystów. Wideo zostało nakręcone przez Maríę Celma, założycielkę grupy oczyszczania oceanów "Océano Limpio Tenerife". 

Playa Grande: "plaża plastiku"

Na filmie, który został udostępniony ponad 8000 razy na Facebooku oraz YouTube widać pozostałości plastiku i inne śmieci pokrywające całą zatokę.

María Celma przyznała w wywiadzie dla lokalnych mediów: "Zzuję się zrozpaczona, widząc, w jakim stanie znajduje się popularna plaża Teneryfy. Niezależnie od pory, w której się tu wybierasz, plaża jest stale zanieczyszczona plastikiem". 

Internauci nie kryli swojego oburzenia stanem wybrzeża na popularnej wyspie. Pojawiły się nawet głosy, aby pobliskie sklepy i supermarkety ograniczyły sprzedaż produktów w plastiku, co mogłoby zahamować nieco proces zanieczyszczenia okolicznych plaż. 

Problem zanieczyszczeń wybrzeża nie dotyczy wyłącznie Teneryfy, ale również innych wysp w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to spowodowane prądem morskim, który ściąga odpady z Atlantyku na wybrzeża wysp. 

Jak tłumaczył May Gómez, profesor biologii na Uniwersytecie Las Palmas w Gran Canarii: „Wyspy Kanaryjskie tworzą naturalną barierę przed Prądem Zatokowym, co oznacza, że działa niczym kolekcjoner śmieci znajdujących się na północnym Atlantyku. ”

Plastik pozostawiany przez turystów nie tylko zanieczyszcza ziemię, ale jest też bardzo często zjadany przez ryby, co zagraża znajdującemu się w Oceanie Atlantyckim ekosystemowi. 

Przeczytaj także:

Popularna plaża w Hiszpanii mocno zanieczyszczona. "Ścieki strumieniami wpływały do morza"

Plaże w Chorwacji pełne śmieci. Najgorzej sytuacja wygląda w Dubrowniku 

Źródło: The Sun

___

RadioZET.pl/NC