Zamknij

Plaże w Chorwacji pełne śmieci. Najgorzej sytuacja wygląda w Dubrowniku

Redakcja
12.02.2019 11:28
Plaże Dubrownika pełne śmieci
fot. Twitter/Dubrovnik Times

Sieć obiegło zdjęcie chorwackiej plaży, która dosłownie tonie w śmieciach. Służby porządkowe zabrały się za sprzątanie wybrzeża zanieczyszczonego kilkoma tonami odpadów. 

Ogromne ilości plastików i odpadków pojawiły się w Dubrowniku na początku lutego, w przeddzień festiwalu św. Błażeja – patrona miasta, przy okazji której organizuje się szereg imprez i wydarzeń kulturalnych. Jak podaje serwis "Dubrovnik Times", śmieci pojawiły się na plażach w południowej części Chorwacji, ale zdecydowanie najgorzej sytuacja wygląda w okolicach starego miasta i murów obronnych Dubrownika.

Plaża przy Dubrowniku pełna śmieci

Nie jest to niestety pierwszy raz, gdy Chorwacja zmaga się z problemem zanieczyszczeń na wybrzeżu – w maju zeszłego roku kraj zmagał się z podobnym problemem. Plaże pełne były plastiku, igieł i zużytego sprzętu medycznego. 

Dlaczego na wybrzeżu pojawiło się tak dużo śmieci? Winę ponosi silny południowy wiatr, który miał "dostarczyć" śmieci z Albanii do Dalmacji. W trzy dni tylko w samym Dubrowniku usunięto ponad 50 metrów sześciennych śmieci, ale nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić: wiatr w dalszym ciągu nie zmienia swojej siły, więc albańskie śmieci dalej będą przesuwane w stronę chorwackiego Adriatyku.

Problem udałoby się rozwiązać tylko, gdyby Albańczycy zaczęli lepiej dbać o środowisko. Na razie to tylko początek drogi rozwiązywania tego poważnego problemu – w połowie marca ubiegłego roku Chorwacja podpisała umowę z Albanią w sprawie współpracy dotyczącej ochrony zanieczyszczania linii brzegowej. Albański rząd od lat jest krytykowany za to, że nie jest w stanie zbudować krajowego systemu zarządzania odpadami ani wdrożenia strategii ich recyklingu.

Przeczytaj także:

• To najbardziej zanieczyszczone miejsce świata. A wciąż mieszka tu ponad 11 mln osób

• Fale niosą tony śmieci. Dramatyczna sytuacja na Karaibach [WIDEO] 

Źródło: Dubrovnik Times, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC