Zamknij

Plaże w Polsce będą poszerzane. Prace utrudnią turystom tegoroczne wakacje nad Bałtykiem?

Nina Czochara
15.05.2019 10:07
Morze Bałtyckie
fot. Pixabay

Na początku czerwca w Polsce rusza tak zwana refulacja plaż. Są to prace związane z powiększeniem odcinków we wschodniej części polskiego wybrzeża. Choć plaże będą większe, wiąże się to z utrudnieniami w okresie wakacyjnym. Mieszkańcy i turyści będą musieli liczyć się z czasowym zamykaniem niektórych odcinków plaży.

Zaplanowane na czas między czerwcem a końcem września poszerzanie plaże obejmuje prace przy pogłębieniu toru podejściowego do Portu Północnego w Gdańsku. Piach wydobyty z dna Zatoki Gdańskiej trafi na plaże w Jelitkowie i Brzeźnie, dzięki czemu poszerzą się one nawet o 40 metrów. Celem tych działań ma być ochrona brzegu morskiego przed erozją. Gdzie jeszcze można spodziewać się zmian?

Polskie plaże będą większe

W ciągu czterech miesięcy wakacyjnych poszerzone zostaną plaże w Jastrzębiej Górze (od wejścia nr 23-28), OstrowieHelu, Kuźnicy, Stegnie, Sztutowie oraz w GdańskuBrzeźnieJelitkowie. To właśnie od Jelitkowa (od 1-12 czerwca) ma rozpocząć się refulacja. Harmonogram dalszych prac nie został jeszcze podany. Informacje mają być jednak podawane na bieżąco przez Urząd Morski w Gdyni, wraz z postępem zaplanowanych prac.

- Na czas prac, poszczególne odcinki plaż będą sukcesywnie zamykane. Jednak przejścia do restauracji plażowych będą wytyczone i udostępnione. Początkowo urobek, który pojawi się na plaży, będzie miał ciemną, niezbyt atrakcyjną wizualnie barwę (zapach z reguły neutralny), która w ciągu kilku dni wskutek działania słońca i wiatru zjaśnieje. Jest to proces naturalny i wynika z faktu, że urobek to, jak wspomniano powyżej, mieszanka piasku i wody, która musi odpłynąć i odparować. Należy podkreślić, że piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i  środowiska - podaje na swojej stronie Urząd Morski w Gdyni. 

Prace nad poszerzaniem prac w ścisłym sezonie wakacyjnym mogą rozczarować turystów. Urzędnicy wyjaśniają jednak, że nie mieli możliwości zaplanować ich na inny termin. Prace związane z modernizacją toru wodnego to zaawansowana i kosztowna inwestycja. Przeciągnęły się w czasie procedury wyboru jej wykonawcy, przez co termin refulacji wypadł na okres zwiększonego ruchu turystycznego nad Bałtykiem. 

ZOBACZ TAKŻE: Planujesz wakacje nad morzem? Oto 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem 

Źródło: trójmiasto.pl, umgdy.gov.pl

___

RadioZET.pl/NC