Zamknij

Płonący wodospad w USA. Niesamowite zjawisko przyciąga tłumy turystów

Nina Czochara
04.03.2020 10:48
Płonący wodospad w USA
fot. Shutterstock

Park Narodowy Yosemite w środkowej Kalifornii słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów i jest całoroczną atrakcją turystyczną. Największą popularnością cieszy się jednak pod koniec lutego. Wtedy też znajdujący się na terenie parku wodospad  Horsetail przemienia się w ognisty potok. Widok "płonącego" wodospadu przyciąga każdego roku tłumy turystów. 

Znajdujący się w Parku Narodowym Yosemite 650-metrowy wodospad Horsetail spływa ze szczytu El Capitn. Pod koniec lutego przez kilka dni jest szczególnie oblegany przez turystów, bo to jedyna okazja, by móc podziwiać pozorną przemianę żywiołów - wody w ogień. Przy dobrych warunkach atmosferycznych wodospad Horsetail zmienia kolor na intensywną czerwień.

Płonący wodospad w dolinie Yosemite 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że z wysokiej skały spływa smużka lawy. W rzeczywistości to... wodospad. W jaki sposób powstaje to niesamowite zjawisko? To efekt złudzenia optycznego. Kiedy słońce znajdzie się na odpowiedniej wysokości, oświetla wodospad pod takim kątem, że ludzkie oko rejestruje zmianę koloru na czerwony. Ten wyjątkowy pokaz gry wody i światła trwa zaledwie kilka dni.

Wszyscy, którzy mieli okazję na własne oczy zobaczyć to zjawisko, mówią to samo - to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk na świecie. Wygląda tak, jakby mieniąca się pomarańczową barwą lawa, powoli spływała z wysokiego urwiska.

Ognisty wodospad można podziwiać co roku. Jednak, aby było jak najlepiej widoczne, wymaga odpowiednich warunków pogodowych - dużej ilości śniegu lub deszczu na szczycie wodospadu. Ponadto niebo musi być bezchmurne, aby promienie słońca mogły się odpowiednio odbijać.  

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

ZOBACZ TAKŻE:

•  "Smocza zorza" nad Islandią. Niesamowite zjawisko na niebie

•  Niezwykłe zjawisko w Tatrach. Internauci zachwyceni widmem Brockenu [ZDJĘCIA]

•  Spektakularna zorza polarna. Zielone widowisko nad Finlandią

___

RadioZET.pl/NC