Zamknij

"Płonący" wodospad w USA. Niezwykłe zjawisko widoczne tylko kilka dni w roku

Redakcja
25.02.2019 12:41
Wodospad Horsetail w Parku Narodowym Yosemite
fot. Shutterstok

W Parku Narodowym Yosemite w USA w ostatnich dniach można było podziwiać niesamowity krajobraz "płonącego" wodospadu Horsetail. Choć to jedynie zjawisko optyczne, co roku przyciąga tłumy turystów. 

Znajdujący się w kalifornijskim Parku Narodowym Yosemite, 650-metrowy wodospad Horsetail można zobaczyć tylko przez kilka dni w roku - zimą i wczesną wiosną. Pod koniec lutego przez kilka dni jest szczególnie oblegany przez turystów, ponieważ to jedyna okazja, by móc podziwiać pozorną przemianę żywiołów - wody w ogień. 

Ognisty wodospad Horsetail

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ze skały spływa wąska smużka lawy. W rzeczywistości to... wodospad. W jaki sposób powstaje to niezwykłe zjawisko? Kiedy słońce znajdzie się na odpowiedniej wysokości, oświetla wodospad pod takim kątem, że mgiełka tworzona przez strumień spadającej wody może przybrać różne odcienie czerwieni i złota przypominające płomienie i lawę.

Ten wyjątkowy pokaz świateł trwa zaledwie przez kilka dni, więc ci, którzy chcą go zobaczyć, muszą się pospieszyć.

Zjawisko "płonącego" wodospadu Horsetail jest jednym z najbardziej spektakularnych i zarazem najrzadszych na świecie. Można je podziwiać co roku, ale żeby było jak najlepiej widoczne, wymaga odpowiednich warunków pogodowych - dużej ilości śniegu lub deszczu na szczycie wodospadu. Ponadto niebo musi być bezchmurne, aby promienie słońca mogły się odpowiednio odbijać. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC