Zamknij

Po wybuchu wulkanu w Indonezji doszło do niezwykłego zjawiska. Niebo zmieniło kolor na fioletowy

09.03.2021 11:06
Sinabung
fot. Sarianto Sembiring/Xinhua News/East News

Mount Sinabung od początku marca pozostaje aktywny - cały czas wyrzuca w powietrze skały wulkaniczne, pył, popiół i gęsty dym. Po jednej z erupcji wulkanu w regionie rozpętała się burza, która doprowadziła do powstania unikatowego zjawiska. Niebo zmieniło kolor na fioletowy.

2 marca na Sumatrze doszło do eksplozji wulkanu. Sinabung to majestatyczna góra o wysokości 2460 m n.p.m., która regularnie przypomina o swoim istnieniu. Czynny stratowulkan od początku miesiąca wyrzuca do atmosfery gęste chmury dymu, popiół wulkaniczny, pył i skały.

W ostatnich dniach w północnej części Sumatry, gdzie leży Sinabung, rozpętała się burza. Takie warunki atmosferyczne w połączeniu z unoszącym się wciąż w powietrzu kurzem i pyłem doprowadziły do powstania niesamowitego zjawiska. Niebo w tej części Indonezji przybrało fioletowy kolor.

Po wybuchu wulkanu doszło do niezwykłego zjawiska. Niebo zmieniło kolor na fioletowy

W piątek 5 marca nad Sinabung rozwinęła się burza. Nie dość, że nad regionem dominowały gęste chmury, a w ziemię trafiały liczne pioruny, wulkan tego samego dnia wyrzucił popiół i dym na wysokość 5 km.

Połączenie tych dwóch czynników doprowadziło do powstania niezwykłego zjawiska. Jak podaje portal Onet, białe światło błyskawic uległo rozproszeniu przez wszechobecny kurz i mgłę. To sprawiło, że niebo chwilowo zmieniło kolor na fioletowy.

Unikatowe zdarzenie udało się uchwycić na zdjęciach, które robią furorę w sieci.

Niesamowite.

 

Jakie kolory - pisali w komentarzach na Twitterze.

Przypominamy, że Mount Sinabung coraz częściej daje o sobie znać od końca ubiegłego roku. Jego aktywność znacznie wzrosła w listopadzie. Do tej pory ostatnie erupcje nie doprowadziły do śmierci ludzi, ale władze Sumatry nieustannie przypominają o zachowaniu odległości przynajmniej 3 km od groźnej góry.

Źródło: Onet