Zamknij

Poczuj klimat Elbląga!

Materiały partnerskie
08.07.2020 09:00
Poczuj klimat Elbląga!
fot. Materiały prasowe

Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego mury pamiętają czasy średniowieczne. Miłośnikom historii na pewno nie zabraknie tu atrakcji do zwiedzenia. Przykładami niech będą pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, kościoły o średniowiecznym rodowodzie czy ślady istnienia zamku krzyżackiego.

Po murach obronnych Starego Miasta w Elblągu pozostała już tylko Brama Targowa, przy której legendarny i dzielny Piekarczyk czeka na turystów.

MINI_1. Brama-Targowa-Elblag-lato-2018

Brama Targowa i Piekarczyk

Smutną ciekawostką jest fakt, że po działaniach wojennych spośród kamienic stojących na Starówce zachowały się jedynie dwie. „Stare miasto” zostało odbudowane metodą retrowersji - luźnego stylu dawnych lat, jednak jego historyczny układ urbanistyczny został zachowany.

MINI_2. Widok z Katedry pw. Św. Mikołaja-Elblag-lato-2018

Elbląg z lotu ptaka

W Elblągu koniecznie trzeba odwiedzić jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Muzeum Archeologiczno-Historyczne gromadzi eksponaty w dwóch historycznych budynkach, będących w przeszłości częścią krzyżackiego podzamcza. Jedną ze słynniejszych wystaw jest „Elbląg Reconditus”, czyli prezentacja 700-letniej historii miasta. W okolicach Elbląga mieściła się w dawnych czasach osada Truso. Chatę z TRUSO oraz eksponaty z tych terenów można zobaczyć na wystawach muzeum.

MINI_3. Muzeum A-H w Elblągu - Izba

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Elbląg słynie z rozsianych w różnych zakątkach form przestrzennych, z których większość powstała w ramach Biennale Form Przestrzennych. Rzeźby z metalu wzbudzają duże zainteresowanie, bo są intrygujące i niekonwencjonalne. Jest ich w całym mieście około 50. Dzieła zespawane z blach, prętów, rur, a nawet elementów maszyn budowlanych, zwłaszcza gąsienic, wyrastają wzdłuż ulic i placów wśród miejskiej zieleni.

MINIMINI_4. Formy przestrzenne

Formy przestrzenne

Główna rzeka w mieście, rzeka Elbląg, łączy się z Kanałem Elbląskim torem wodnym przez Jezioro Druzno. Miasto jako ośrodek portowy, prócz dostępu do Kanału Elbląskiego, posiada również połączenie z Zalewem Wiślanym. Stąd żegluga odbywa się więc i nad morze, i w głąb Polski, prosto przez pochylnie Kanału Elbląskiego - niesamowity zabytek hydrotechniki i jedyny taki system na świecie.

MINI_5. Marabut-Katy-Kanal-Elblaski-wiosna-2018

 Pochylnie Kanału Elbląskiego