Zamknij

Podczas trzęsienia ziemi w Meksyku na niebie pojawiły się dziwne rozbłyski. Do sieci trafiło wideo

09.09.2021 11:33
Trzęsienie ziemi w Meksyku
fot. FRANCISCO ROBLES/AFP/East News

We wtorek w okolicach Acapulco w Meksyku miało miejsce bardzo silne trzęsienie ziemi. Towarzyszyły mu tajemnicze i niepokojące rozbłyski, które pojawiły się na niebie. Jedna z hipotez mówi, że mogły to być światła trzęsienia ziemi. Zobaczcie, na czym polega to zjawisko i jak wyglądało.

2021 roku obfituje w niebezpieczne zjawiska pogodowe na całym świecie. W wielu krajach odnotowano fale upałów, liczne pożary, a nad oceanami tworzyły się i wciąż tworzą niepokojące burze tropikalne i silne huragany. Ostatnio z jednym z takich kataklizmów zmagał się Meksyk.

We wtorek 7 września w okolicach Acapulco doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7. Choć najgorzej sytuacja przedstawiała się właśnie w pobliżu kultowego kurortu, wstrząsy odczuwane były także kilkaset kilometrów dalej - m.in. w stolicy Meksyku.

Okazuje się jednak, że incydentowi towarzyszyło tajemnicze zjawisko - w czasie trzęsienia na niebie pojawiły się kolorowe błyski. Zaniepokoiły one mieszkańców. Do sieci trafiły nagrania, które ukazują, jak wyglądał ten fenomen nad Meksykiem. Zobaczcie, o co chodzi.

Podczas trzęsienia ziemi w Meksyku na niebie pojawiły się dziwne rozbłyski. Do sieci trafiły nagrania

Podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło w ostatnich dniach Meksyk, zarejestrowano na niebie dziwne, kolorowe rozbłyski. Były one na tyle dobrze widoczne, że mieszkańcy regionów dotkniętych kataklizmem zaczęli je nagrywać.

Do sieci trafiły materiały wideo, które pokazują zielone, białe i niebieskie światła rozjaśniające nocne niebo w okolicach Acapulco. I choć nie do końca wiadomo, czym mogą być te błyskawice, pojawiła się jedna hipoteza, która tłumaczyłaby ich wystąpienie.

Jak podaje portal TVN Meteo, jedna z teorii mówi, że na niebie w Meksyku widać było światła trzęsienia ziemi (z ang. earthquake lights, czyli EQL). I choć wielu specjalistów raczej ostrożnie podchodzi do informacji o istnieniu takiego zjawiska, taką nazwę mogliśmy spotkać już wcześniej. Bowiem podczas trzęsienia ziemi w Meksyku w 2017 roku również światła było widać na horyzoncie.

Światła trzęsienia ziemi to zjawisko, którego mianem określane są nietypowe rozbłyski świetlne obserwowane na niebie w rejonach występowania stresu tektonicznego, aktywności sejsmicznej lub wulkanicznej oraz w ich pobliżu. Mają one powstawać poprzez tarcie między poruszającymi się skałami w trakcie wstrząsów - to właśnie ono ma prowadzić do aktywności elektrycznej.

Co o tym sądzicie?

Źródło: TVN Meteo