Zamknij

Podgorica: atrakcje i zabytki stolicy Czarnogóry

Nina Czochara
19.11.2019 16:00
Podgorica, Czarnogóra
fot. Shutterstock

Podgorica, stolica Czarnogóry, uznawana jest przez wielu za najmniej atrakcyjne miasto stołeczne Europy. Choć rzeczywiście nie może się pochwalić zbyt wieloma cennymi zabytkami czy bogactwami natury, jest świetnym punktem wypadowym do zwiedzania wybrzeża i innych części kraju. Co warto zobaczyć w Podgoricy i co warto wiedzieć przed podróżą? Podpowiadamy. 

Podgorica położona jest pomiędzy rzekami Ribnicą i Morača. Nazwa odnosi się do położonego na północny wschód od centrum wzgórza o nazwie Gorica (obecnie miejsce spacerów mieszkańców miasta). Stolica Czarnogóry nie ma cennych zabytków, bo większość zabudowy została zniszczona w czasie II wojny światowej i trzęsienia ziemi z 1979 roku. Właśnie dlatego na zwiedzanie Podgoricy nie potrzeba nawet jednego dnia. Miasto znane jest z międzynarodowego lotniska, na którym lądują również samoloty z Polski. Ryanair w przyszłym roku uruchomi dwie nowe trasy z Krakowa i Poznania do Podgoricy.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego 

Choć świątynia nie ma statusu zabytku, jest jednym z piękniejszych obiektów w stolicy. Budowę Soboru Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęto w 1993 roku i ukończono 11 lat później. Ta prawosławna cerkiew charakteryzuje się ciekawą fasadą – zdaniem historyków sztuki nawiązuje do katolickiej katedry św. Tryfona w Kotorze (południowo-wschodnia część Czarnogóry). Wnętrze pokrywają liczne freski.

Zobacz także

Wzgórze Gorica

Wzgórze Gorica, od którego powstała nazwa stolicy, znajduje się na północ od centrum. Na stokach wzgórza powstał park miejski, a sam szczyt jest bardzo dobrym punktem widokowym, z którego roztacza się panorama miasta. Tutaj też wznosi się Pomnik Nieznanego Żołnierza. 

Kanion rzeki Morača

Rzeka Morača wyżłobiła między górami wznoszącymi się na wysokość 2 tys. m n.p.m. 45-kilometrowy kanion, którym częściowo biegnie linia kolejowa. Niezwykle ciekawym fragmentem tego kanionu jest skalisty przełom Platije – wąski i głęboki na nawet 1000 metrów. Rzeka, biegnąc skalistym korytem, tworzy niewielkie wodospady. Początkowy odcinek drogi z Podgoricy do Belgradu wiedzie właśnie wzdłuż rzeki Morača. 

Monastyr Dajbabe

Przy samym wjeździe do Podgoricy od strony wybrzeża wznosi się nietypowy monastyr z końca XIX wieku. Zbudowano go w grocie skalnej, której wejście obmurowane jest niewysokimi wieżyczkami. Monastyr zdecydowanie ciekawiej prezentuje się wewnątrz – ściany i strop świątyni pokryte są ciekawymi freskami. Klasztor jest otwarty dla zwiedzających – trzeba jednak pamiętać o odpowiednim, skromnym stroju. 

Wodospad Niagara w Podgoricy

Wodospad Niagara w Czarnogórze? Tak, wszystko się zgadza. Około dziewięciu kilometrów na południe od miasta (w okolicach lotniska) można zobaczyć interesujący wodospad na rzece Cem. To niezwykle urokliwe miejsce można podziwiać z brzegu lub z tarasu restauracji Niagara. W czasie gorących miesięcy letnich rzeka wysycha, a krajobraz przybiera fantazyjne, księżycowe formy.

Zobacz także

Wieża zegarowa w centrum Podgoricy

To swoista wizytówka miasta i jedna z nielicznych zabytkowych budowli w centrum Podgoricy. Wieża zegarowa powstała ok. XVIII wieku – mieszkańcy z dumą podkreślają, że pierwotny mechanizm zegarowy sprowadzony został z Włoch. Zabytek ostatnio odnowiono, ale jak do tej pory nie udostępniono go do zwiedzania. Za wieżą kryje się meczet z niewysokim minaretem. 

Duklja

Około pięciu kilometrów na północ od centrum można zobaczyć ruiny antycznego miasta Dioclea (Duklja). Niestety do dzisiaj nie zachowało się zbyt wiele. Resztki najważniejszych budynków odnaleźć można w zarysie fundamentów. W okolicach ruin funkcjonują dziś winnice (kilka z nich posiada niewielkie restauracje).

ZOBACZ TAKŻE:

•  Czarnogóra. Oto 6 najpiękniejszych miejsc

•  Budva – turystyczna stolica Czarnogóry

Źródło: "Czarnogóra", Katarzyna Firlej-Adamczak, Sławomir Adamczak, Pascal, 2015

___

RadioZET.pl/NC