Zamknij

Podkarpackie pomysł na weekend

Podkarpackie pomysł na weekend
fot. Przemyśl panorama, Grzegorz Karnas

Masz ochotę na spacer urokliwymi uliczkami w otoczeniu zabytkowych kamienic i renesansowego zamku lub na pyszną kawę we wspaniałej rezydencji magnackiej? A może wolisz odkrywać tajemnice ukryte między murami największej po Verdun i Antwerpii twierdzy lub w podziemiach przenoszących do XVI-wiecznego miasta? Przemyśl, Krasiczyn i Jarosław to wspaniałe miejsca z niezwykłym klimatem nie tylko dla miłośników historii.

Nieważne czy odwiedzasz je przejazdem czy planujesz tam dłuższy pobyt, wystarczy chwila by poczuć ich wyjątkową atmosferę. 

Przemyśl – Turystyczne Serce Wschodu

Przemyśl fot. Grzegorz Karnas
Przemyśl, fot. . Michał Bosek/UMWP
fot. Przemyśl, . Michał Bosek/UMWP

Swoją podróż możesz rozpocząć od przepięknie położonego Przemyśla, który przywita cię górującym nad Rynkiem zamkiem wybudowanym przez Kazimierza Wielkiego. Unikalny pochyły Rynek w otoczeniu kamienic z XVI i XVII-wiecznym rodowodem zachęca do nieśpiesznych przechadzek. Jak na miasto dzielnego wojaka Szwejka przystało, na przemyskim rynku znajdziesz Ławeczkę Józefa Szwejka, przy której odbywają się corocznie w dniu 19 marca imieniny Józefów i Józefin – imienników wojaka. Imprezy związane z pomnikiem otrzymały certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej jako "Szwejki z Cesarsko Królewskiej Twierdzy Przemyśl”.

Przemyśl, Ławeczka Szwejka, fot. Grzegorz Karnas
fot. Przemyśl, Ławeczka Szwejka, Grzegorz Karnas

Uwagę na przemyskim Rynku przyciąga także przepiękna późnobarokowa wieża zegarowa, dawniej dzwonnica.

Przemyśl fot. Grzegorz Karnas
fot. Przemyśl Grzegorz Karnas

W jej wnętrzu mieści się ciekawa ekspozycja Muzeum Dzwonów i Fajek

dzwony, archiwum fot. UMWP
fot. dzwony, archiwum UMWP

,a z tarasu widokowego roztacza się piękna panorama przemyskiej starówki i innych dzielnic miasta oraz okolicznych wzgórz

Przemyśl, Panorama z Zamku, fot. Grzegorz Karnas)
fot. Przemyśl, Panorama z Zamku, Grzegorz Karnas)

Wychodząc z wieży i kierując się na ulicę Basztową natrafisz na fragmenty murów miejskich będących reliktami najpotężniejszych fortyfikacji miejskich pomiędzy Krakowem i Lwowem.

Po dotarciu na Wzgórze Zamkowe możesz rozpocząć eksplorację dziedzińca Zamku Kazimierzowskiego z reliktami rotundy i palatium - budowli z okresu panowania Bolesława Chrobrego.

 Zamek Kazimierzowski, fot. Grzegorz Karnas
fot. Zamek Kazimierzowski, Grzegorz Karnas

Wzniesiony po 1340 roku przez króla Kazimierza Wielkiego zamek został gruntowanie przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym. Dziś mieści w swoich murach m.in. salę teatralną Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry - najstarszego w Polsce teatru amatorskiego. 

Jeszcze tylko chwila relaksu w XIX-wiecznym pięknie położonym Parku Zamkowym i już możesz udać się w kierunku kolejki krzesełkowej i całorocznego toru saneczkowego. Potem tylko wjazd kolejką na górę gdzie czeka na ciebie tor saneczkowy oraz wspaniała panorama Przemyśla i okolic. Przy okazji warto zobaczyć także Krzyż Zawierzenia lub wejść na Kopiec Tatarski.

Dla spragnionych dalszych wrażeń swe mury udostępnia Twierdza Przemyśl, która na początku XX wieku, była jedną z największych twierdz nowożytnych Europy.

Twierdza Przemyśl, Forty, fot. Michał Bosek/UMWP
fot. Twierdza Przemyśl, Forty, Michał Bosek/UMWP
Przemyśl-Siedliska. Twierdza Przemyśl. Fort I-Salis Soglio. Fot. Michał Bosek / UMWP
fot. Przemyśl-Siedliska. Twierdza Przemyśl. Fort I-Salis Soglio. Michał Bosek / UMWP

Podczas I wojny światowej w trakcie walk przelewali tu krew między innymi Polacy, Austriacy, Węgrzy, Czesi, Włosi, Rosjanie i Niemcy. Wówczas Przemyśl nazywano Verdun wschodniego frontu. Obecnie Twierdza Przemyśl utożsamiana jest z pomnikiem Bitwy Narodów 1914-1915. Aurę nieodkrytych tajemnic przeszłości wzmaga położenie Twierdzy w przepięknym krajobrazie podkarpackim, na malowniczych wzgórzach, pośród lasów. Jej mury niejednokrotnie zagubione w leśnej gęstwinie, pobudzają wyobraźnię i stanowią tło wielu legend i opowieści.

Perła architektury i świadek historii

Po tylu wrażeniach czas na obiecaną kawę w magnackiej rezydencji. Zatem kierunek – Krasiczyn. Ta niewielka miejscowość położona około 10 km od Przemyśla słynie z pięknego, renesansowego zamku pochodzącego z końca XVI wieku

Krasiczyn. Zespół zamkowo-parkowy. Fot. Michał Bosek / UMWP
fot. Krasiczyn. Zespół zamkowo-parkowy. Michał Bosek / UMWP

Zbudowany dla Stanisława Krasickiego surowy zamek został przekształcony przez jego syna Marcina we wspaniałą rezydencję magnacką. Cztery cylindryczne wieże w narożach oraz niezwykle cenne i unikalne malowidła ścienne – sgrafitta to cechy rozpoznawcze zamku.

9 jpg

Obecnie odrestaurowany, zachwyca bogactwem architektury i unikalnymi zdobieniami, a w jego murach funkcjonuje muzeum, hotel i restauracja, w której będziesz mógł się cieszyć smakiem zamkowej kuchni i aromatycznej kawy.

Krasiczyn. Zespół zamkowo-parkowy. Fot. M.Bosek / UMWP
fot. Krasiczyn. Zespół zamkowo-parkowy. M.Bosek / UMWP

Po zwiedzeniu zamkowych murów możesz wybrać się na nieśpieszny spacer po wspaniałym XVII-wiecznym parku. Warto podkreślić, że współczesny plan parku i założenia kompozycji roślinnych to działo rodziny Sapiehów, która w XIX wieku nabyła zamek i przylegające doń włości. Zwyczajem Sapiehów było sadzenie drzew po narodzinach dzieci. Gdy rodził się syna zasadzali dąb, gdy córka – lipę. Do dziś zachowało się kilka takich drzew.

Jeśli już dotarłeś do Krasiczyna, to pamiętaj, że sam zamek to nie wszystko. Krasiczyn leży na obszarze Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, na którego terenie znajdziesz nie tylko widokowe wzgórza i piękne krajobrazowo doliny lecz również stare cerkwie, kościoły oraz dawne dwory. Nieważne którą trasę wybierzesz, każda zaskoczy cię swoim pięknem i ilością atrakcji. 

Spacer po Arboretum

Arboretum Bolestraszyce. Fot. Waldek Sosnowski, WYŁĄCZNIE W CELACH PROMOCYJNYCH WOJEWODZTWA PODKARPACKIEGOUZYCIE ZGODNIE Z UMOWĄ LICENCYJNĄ UŻYCIE W INNY SPOSOB I W INNYM CELU BEDZIE PODLEGALO POSTEPOWANIU KARNEMU NA PODSTAWIE OCHRONY PRAW AUTORSKICH I MAJATKOWYCH
fot. Arboretum Bolestraszyce. Waldek Sosnowski, WYŁĄCZNIE W CELACH PROMOCYJNYCH WOJEWODZTWA PODKARPACKIEGOUZYCIE ZGODNIE Z UMOWĄ LICENCYJNĄ UŻYCIE W INNY SPOSOB I W INNYM CELU BEDZIE PODLEGALO POSTEPOWANIU KARNEMU NA PODSTAWIE OCHRONY PRAW AUTORSKICH I MAJATKOWYCH

Doskonałym miejscem by przekonać się jak piękna i bogata jest flora województwa podkarpackiego jest Arboretum w Bolestraszycach.  Obiekt należy do najcenniejszych zabytków przyrody i kultury na ziemiach polskich. Obecnie obiekt w Bolestraszycach liczy około 25 hektarów. W Arboretum można spotkać tysiące okazów roślin i krzewów.

Wrzosowisko, Fot. N. Piórecki, Arboretum Bolestraszyce
fot. Wrzosowisko, N. Piórecki, Arboretum Bolestraszyce

Rośnie tu ponad 2200 drzew i krzewów, 1200 roślin zielnych oraz 180 roślin szklarniowych. Wyodrębniono kilka kolekcji roślin: dendrologiczną, pomologiczną, roślin wodnych i bagiennych, szklarniowych, wrzosowatych. 

Owoce derenia, Arboretum Bolestraszyce, fot. Narcyz Piórecki
fot. Owoce derenia, Arboretum Bolestraszyce, Narcyz Piórecki
Arboretum Bolestraszyce, Lilie wodne, fot. N. Piórecki
fot. Arboretum Bolestraszyce, Lilie wodne, N. Piórecki

Dla najmłodszych oraz osób niepełnosprawnych przygotowano specjalny ogród sensoryczny. Zgromadzono w nim rośliny oddziaływujące na zmysły poznawcze człowieka – dotykowe oraz zapachowe. Ogród został tak zaprojektowany, by osoby mające kłopoty z samodzielnym poruszaniem się mogły z niego bez problemu korzystać. Zwiedzanie ekspozycji usprawniają tabliczki informacyjne z powiększonym drukiem, co ułatwia zapoznanie się  z ich treścią dzieciom, osobom niedowidzącym i starszym oraz wypełnione pismem Brajla, dla osób niewidomych.

Wielokulturowy Jarosław

Po regeneracji sił na tak pięknym łonie przyrody można poświęcić niecałą godzinę na przejazd do Jarosławia. Miasto to już od średniowiecza leżało na styku trzech kultur i wyznań: rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i judaizmu. Dzięki temu do dziś możemy podziwiać zachowane ciekawe zabytki sakralne. W centrum miasta zachował się XIV-wieczny układ urbanistyczny. Jest to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych starówek na Podkarpaciu. Po wejściu na rynek zobaczyć można okazały neorenesansowy ratusz, czy zabytkową średniowieczną studnię lecz również piękne renesansowe kamienice.

Jarosław Ratusz, fot. Krzysztof Zajączkowski/UMWP
fot. Jarosław Ratusz, Krzysztof Zajączkowski/UMWP

Szczególną uwagę warto zwrócić na  kamienicę Orsettich z podcieniami i misterną attyką.

Jarosław, Kamienica Orsettich, fot. Krzysztof Zajączkowski/UMWP
fot. Jarosław, Kamienica Orsettich, Krzysztof Zajączkowski/UMWP

Na rynku możesz zasięgnąć informacji w Punkcie Informacji Turystycznej, gdzie znajduje się także wejście do Podziemnego Przejścia Turystycznego. Tutaj jak za pomocą wehikułu czasu przeniesiesz się do XVI/XVII-wiecznego Jarosławia i poczujesz klimat słynących w całej nowożytnej Europie jarosławskich jarmarków. 

Wystarczy pięciominutowy spacer aby podziwiać greckokatolicką cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego. W tej neobizantyjskiej cerkwi znajduje się uznawana z cudowną ikona Matki Boskiej „Drzwi Miłosierdzia” będąca jednym z najcenniejszych ikonostasów z XVII i XVIII wieku w Polsce.

Z kolei po drugiej stronie rynku, na wzgórzu stoi okazała XVI-wieczna kolegiata p.w. Bożego Ciała będąca najstarszym kościołem pojezuickim w Polsce. Przed kościołem pojezuickim znajduje się galeria rzeźb przedstawiająca patronów świątyni - świętych Janów oraz świętych jezuickich.

Teraz jeszcze krótki spacer i już możesz zobaczyć jeden z najbardziej znanych zabytków sakralnych województwa podkarpackiego – Opactwo Benedyktyńskie

Jarosław. Opactwo benedyktynek. Zespół klasztorny z XVII w., opasany murami z 8 basztami i wieżą bramną. Kościół pw. św. Mikołaja i Stanisława biskupa zbudowany w latach 1614-1624, fot. Krzysztof Zajączkowski/UMWP)
fot. Jarosław. Opactwo benedyktynek. Zespół klasztorny z XVII w., opasany murami z 8 basztami i wieżą bramną. Kościół pw. św. Mikołaja i Stanisława biskupa zbudowany w latach 1614-1624, Krzysztof Zajączkowski/UMWP)

Za jego klimatycznymi murami i basztami znajdziesz XVII-wieczny Kościół p.w. Świętego Mikołaja i Świętego Stanisława, klasztor, kapelanię oraz dom gościnny zwany rezydencją dewotek. 

Oczywiście na tym wyprawa nie musi się zakończyć. Okolice Przemyśla, Jarosławia i Krasiczyna mają wiele do zaoferowania. Wystarczy pobudzić swoją ciekawość i odkrywać Podkarpacie na własną rękę. Czas na podróż na Podkarpacie!