Zamknij

Powstaje niesamowite podwodne muzeum. To miejsce zapiera dech w piersiach

19.06.2020 15:58
Muzeum Sztuki Podwodnej
fot. MOUA - Museum of Underwater Art

W Australii, w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej, powstaje niezwykłe Muzeum Sztuki Podwodnej (MOUA). Chociaż jego otwarcie zaplanowano na 2021 rok, już teraz można zobaczyć pierwsze atrakcje. Zdjęcia z tego miejsca robią ogromne wrażenie. Miłośnicy nurkowania będą zachwyceni. 

Muzeum z podwodnymi dziełami sztuki powstaje u wybrzeży Townsville w Australii, czyli na terenie Wielkiej Rafy Koralowej. Artysta stworzył na dnie prawdziwe cuda.

Muzeum Sztuki Podwodnej

Najważniejszym elementem nowo powstającego, podwodnego muzeum są kamienne rzeźby przedstawiające ludzkie postacie. Za pomocą dzieł sztuki artysta prezentuje lokalną społeczność, zawody, jakie wykonują, a nawet problemy współczesnego człowieka. Na dnie można zobaczyć m.in. kobietę przygotowującą posiłek w kuchni, mężczyznę przy mikroskopie czy dziecko przy posiłku. W sumie to 20 kamiennych postaci. Co ciekawe, rzeźby zmieniają kolor w zależności od temperatury wody, która je otacza.

Za artystyczną część projektu odpowiada Jason deCaires Taylor –  brytyjski rzeźbiarz i działacz na rzecz środowiska – który współpracował przy podobnych obiektach na całym świecie. Celem działania muzeum jest zwiększanie świadomości na temat zagrożeń dla ekosystemu. Co więcej, ma też pełnić rolę naprawczą dla rafy. Rzeźby są bowiem wykonane z takich materiałów, żeby inicjować wzrost koralowców i tym samym odbudowywać rafę. 

Muzeum Sztuki Podwodnej (MOUA) nie jest pierwszym tego typu projektem na świecie. Podobne podwodne muzea można zobaczyć Meksyku czy na Lanzarote. 

Źródło: www.moua.com.au, fly4free.pl