Zamknij

Polacy coraz chętniej podróżują do Izraela. Padł rekord liczby turystów

Redakcja
04.06.2018 15:20
Izrael
fot. Fotolia

Izrael cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. W ubiegłym roku kraj odwiedziło aż 360 tys. rodaków (dwa razy więcej niż we wcześniejszych latach). Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny rekord, bo Izrael z niesłabnącą siłą przyciąga polskich turystów.

Polacy uwielbiają podróżować do Izraela. Świadczą o tym ostatnie dane. W 2017 r. do tego niewielkiego państwa na Bliskim Wschodzie przyjechało ponad 100 tys. podróżnych z Polski (spośród 3,6 mln wszystkich przyjezdnych), co stanowi 90-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2016. Jak będzie wyglądał rok 2018? Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Turystyki Izraela są bardzo duże szanse na to, że padnie kolejny rekord. Tylko przez pierwsze cztery miesiące kraj odwiedziło 150 proc. więcej Polaków niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

– Liczymy na to, że za kilka lat będzie nas odwiedzać nawet pół miliona polskich turystów rocznie. To bardzo dużo, ale warto zwrócić uwagę, że jeszcze 5 lat temu nikt nie wierzył, że Izrael stanie się tak popularny w waszym kraju – powiedział w rozmowie z WP Amir Halevi, dyrektor generalny Ministerstwa Turystyki Izraela.

Polacy najczęściej odwiedzają Tel Awiw i Eljat

Dla Polaków szczególnie atrakcyjnym miejscem jest Tel Awiw, czyli nowoczesna metropolia nad Morzem Śródziemnym oraz Jerozolima. W sezonie zimowym króluje pustynia Negew i Ejlat - wszystko dzięki wysokim temperaturom panującym tu przez cały rok. Co ciekawe, w przypadku Ejlatu największą grupę urlopowiczów w 2017 r. stanowili właśnie Polacy (aż 40 tys.) i Rosjanie.

– Warto podkreślić, że jeszcze nie tak dawno odwiedzali nas głównie pielgrzymi, wycieczki zorganizowane i jednodniowi turyści, przyjeżdżający przy okazji urlopu w sąsiednim Egipcie. Dziś są to coraz częściej osoby preferujące indywidualne wyjazdy, nastawione na wypoczynek, zabawę, kosztowanie życia – wyjaśniał Amir Halevi.

Zobacz także

Przyciągają tanie bilety do Izraela

Na wzrost zainteresowania Izraelem w dużym stopniu wpłynęła rozbudowana siatka połączeń oraz niska cena biletów lotniczych.  Przewoźnicy, zachęceni specjalnymi dotacjami rządowymi, otworzyli w ciągu roku wiele nowych tras. Obecnie loty realizuje pięć linii: LOT, El Al, Sun d'Or, Ryanair oraz Wizz Air. Do Izraela możemy polecieć z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic, Lublina, Warszawy, Krakowa i Rzeszowa. 

Ogromne zainteresowanie Polaków Izraelem wynika także z prowadzonych przez ten kraj na terenie Polski kampanii reklamowych.

– W tym roku wydamy na promocję w Polsce 6 mln zł. Czy to dużo? Traktujemy to jako inwestycję, ponieważ każdy szekel zwraca nam się nawet 10-krotnie – dyrektor izraelskiego resortu. 

Zobacz także

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC