Zamknij

Polacy coraz chętniej spędzają święta na plaży. Dokąd jeździmy najczęściej i za ile?

Redakcja
30.11.2018 12:33
Święta na plaży
fot. Shutterstock

W tym roku Polacy wykupili około 86 procent więcej rezerwacji na świąteczne wyjazdy za granicę niż w roku ubiegłym. Trend spędzenia Bożego Narodzenia na plaży staję się coraz popularniejszy, pomimo tego, że ceny w porównaniu z 2017 rokiem wcale nie są niższe. 

Zestawienie dotyczące tegorocznych wyjazdów w okresie Świąt Bożego Narodzenia przygotował portal wakacje.pl. Warto podkreślić na początku, że nie chodzi tu o wyjazdy w celu odwiedzenia rodziny przebywającej za granicą, ale wycieczkę z biurem podróży, wykupioną dla odpoczynku w "czystej" jego postaci. 

Tam można najtaniej spędzić święta

Statystyki już teraz robią wrażenie, choć trzeba pamiętać, że wielu ludzi zdecyduje się na wykupienie takich wycieczek na ostatnią chwilę - tzw. Last Minute. Co pokazuje zestawienie portalu wakacje.pl? Według prognoz najtańsze tegoroczne kierunki w opcji last minute to Turcja, Egipt, Cypr i Malta. Choinkę na palmy i barszcz na drinki najchętniej zamieniają mieszkańcy z województwa mazowieckiego i śląskiego - aż 35 proc. wszystkich rezerwacji pochodziło z tych regionów. Trzecie miejsce zajęli mieszkańcy województwa pomorskiego.

Ile wydajemy za święta za granicą? Koszt bożonarodzeniowego wyjazdu z biurem podróży wynosi średnio 3322 zł/osobę. Najwięcej wydają mieszkańcy województwa mazowieckiego – 3982 zł, warmińsko-mazurskiego – 3945 zł oraz łódzkiego – 3866 zł. Jak wynika z zestawienia, najoszczędniejsi są mieszkańcy opolskiego – średnio 2415 zł na osobę, pomorskiego – 2565 zł i lubelskiego 2625 zł.

- Na te stosunkowo wysokie średnie wpływ mają coraz popularniejsze kierunki egzotyczne, dla których przeciętna cena rezerwacji w skali kraju kształtowała się na poziomie ok. 16,5 tys. złotych (przeciętna rezerwacja na Dominikanę wiązała się z kosztem 20 tys. zł za całą rezerwację – podano w raporcie wakacje.pl.

Zobacz także

Gdzie najchętniej spędzamy "święta pod palmą"?

Wciąż największą popularnością w okresie świątecznym cieszy się Egipt, Turcja oraz Hiszpania. Wśród Polaków króluje Hurghada, jest najczęściej wybieranym kurortem w dziewięciu województwach. Mieszkańcy woj. podkarpackiego jako jedyni wybrali przede wszystkim Fuerteventurę, a lubelskiego Maltę. Ciekawy wynik dotyczy świętokrzyskiego - tam najpopularniejszym kierunkiem jest… Dominikana.

Pośród egzotycznych kierunków króluje Dominikana i Kenia, ale pojawia się także Oman, Zanzibar i Madagaskar.

Kto najczęściej dokonuje świątecznych rezerwacji? W raporcie królują pary– aż 58 proc., rodziny z dziećmi stanowią 34 proc., a pojedyncze osoby zaledwie 6 procent. Większość z nich to osoby pomiędzy 36 a 45 rokiem życia (31,4 proc.). 

Dużym zainteresowaniem cieszą się także wyjazdy w okresie po świętach, czyli te, które obejmują również sylwestra. Z biurem podróży Polacy najchętniej witają Nowy Rok w Egipcie (26 proc.), Turcji (12 proc.) i  Hiszpanii (10 proc.).

Zobacz także

Źródło: flyfree.pl

___

RadioZET.pl/NC