Zamknij

Polacy optymistycznie podchodzą do wakacji 2021. Aż 79 proc. chce wyjechać za granicę

09.04.2021 15:56
Plaża w Hiszpanii - turyści
fot. Shutterstock

Chociaż sytuacja epidemiczna na świecie wciąż jest bardzo trudna, większość Europejczyków planuje w te wakacje wypoczywać za granicą. Z raportu Europejskiej Komisji ds. Podróży (ETC) wynika, że Polacy są największymi optymistami, jeśli chodzi o podróże w sezonie wakacyjnym.

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wyjazdowe wielu osób. Chociaż "nastroje podróżnicze" poprawiają się wraz ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem letnim, wielu Europejczyków zastanawia się, czy uda im się w pełni wykorzystać swój urlop. Mimo obaw związanych z sytuacją epidemiczną większość deklaruje chęć wyjazdu za granicę. 

Comiesięczny raport Europejskiej Komisji Podróży kompleksowo przedstawia wpływ pandemii koronawirusa na plany podróżnicze Europejczyków, ich preferencje dotyczące kierunków oraz obaw związanych z wyjazdami w najbliższych miesiącach. 

Wakacje 2021. Polacy największymi optymistami w Europie

Jak pokazuje raport ETC, większość Europejczyków (aż 56 proc.) deklaruje, że do końca sierpnia 2021 roku wyjedzie na wakacje za granicę. Dla porównania tylko 27 proc. respondentów nie planuje żadnych dalszych wyjazdów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Optymizm dotyczący podróży w wakacje 2021 różni się w zależności od kraju. Okazuje się, że najbardziej entuzjastycznie do wyjazdów podchodzą Polacy oraz Włosi. W raporcie podano, że aż 79 proc. naszych rodaków planuje wyjazd jeszcze przed końcem sierpnia. Na drugim miejscu znaleźli się mieszkańcy Włoch (64 proc.), a na trzecim Austriacy (57 proc.). W pierwszej piątce znaleźli się też Niemcy i Holendrzy – w obu państwach niemal 56 proc. obywateli planuje zagraniczny urlop tego lata. 

Pomimo powolnego programu szczepień w Europie wyniku raportu wyraźnie pokazują, że nastawienie podróżnych się zmienia i rośnie zaufanie. Aż 48 proc. ankietowanych odczuwa ulgę i optymizm na myśl o tym, że przyspieszenie tempa szczepień pomoże w ożywieniu ruchu turystycznego. Tylko 21 proc. nie podchodzi z entuzjazmem do planowania podróży, niezależnie od szczepień.

Zobacz także

Podróżujący najbardziej obawiają się kwarantanny

Aż 9 na 10 Europejczyków ma już sprecyzowane terminy swoich wakacji, głównie na lipiec i sierpień (46 proc.). Z kolei 29 proc. planuje urlop jeszcze wcześniej – w maju lub w czerwcu. 49 proc. osób spośród tej grupy jest gotowa podróżować do innego europejskiego kraju. Zgodnie z raportem 36 proc. przepytanych Europejczyków rozważa wakacje w ojczyźnie. 

Czego najbardziej obawiają się europejscy podróżnicy? Największym zmartwieniem jest ewentualna kwarantanna na miejscu oraz ograniczone możliwości w korzystaniu spędzania urlopu z powodu ograniczeń covidowych. Około 13 proc. ankietowanych obawia się wizyt w barze czy resturacji -  ich zdaniem te miejsca mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Około 17 proc. respondentów uważa podróż samolotem za potencjalnie niebezpieczną. 

Źródło: etc-corporate.org, National Geographic