Zamknij

Polacy już rezerwują wakacje. Jakie będą tegoroczne hity i ile kosztuje wyjazd?

22.02.2021 12:40
Plaża w Turcji
fot. Shutterstock

Polacy już myślą o tegorocznych wakacjach i rezerwują wyjazdy. Które kierunki cieszą się największą popularnością? Ile trzeba będzie zapłacić za urlop w kraju i za granicą? Serwis Wakacje.pl przyjrzał się bliżej pierwszym urlopowym preferencjom Polaków. Raport pokazuje, jak kształtują się nasze plany na lato 2021 po roku mocno ograniczonego podróżowania.

Mimo że przedsprzedaż lata 2021 w biurach podróży trwa już od kilku miesięcy, to właśnie początek roku dla wielu Polaków stał się impulsem do podjęcia decyzji o terminie i miejscu wakacyjnego urlopu. Z tygodnia na tydzień rośnie zainteresowanie wyjazdami – zarówno na majówkę, jak i wypoczynek w wysokim sezonie.

Gdzie i jak Polacy planują spędzić tegoroczne lato? Eksperci z Wakacje.pl wzięli pod lupę rezerwacje wyjazdów na okres od 1 kwietnia do 31 października (czyli na trwający w biurach podróży sezon lato 2021) dokonane we wszystkich kanałach sprzedaży (online i sieć salonów). Wyniki tej analizy mogą nieco zaskoczyć. 

Wakacje 2021. Te kierunki cieszą się największą popularnością

Numerem jeden wśród najchętniej wybieranych kierunków na lato 2021 jest Turcja. Wśród wszystkich rezerwacji robionych w Polsce to właśnie ten kraj wybrało 30,7 proc. klientów. W aż 14 z 16 województw Turcja jest najpopularniejszym celem podróży. 

Królująca w ostatnich latach Grecja znalazła się na drugim miejscu z 20,4-procentowym udziałem. Na trzecim miejscu pojawił się Egipt - z udziałem 14,61 proc. (czyli dwukrotnie mniejszym niż Turcja). 

W TOP 10 najczęściej rezerwowanych kierunków znajdują się również Tunezja, Hiszpania, Bułgaria, Polska, Chorwacja, Cypr i Albania. Nowością w tym zestawieniu jest wysoka pozycja Polski na liście rezerwowanych kierunków. Ma na to oczywiście wpływ pandemia i liczne restrykcje w podróżowaniu za granicę.

 – Mimo zmian w podróżowaniu, takich jak na przykład testy na COVID-19 czy limity miejsc, popyt na wyjazdy zagraniczne wraca. Dobra wiadomość jest taka, że nadal możemy podróżować tam, gdzie w poprzednich latach i wypoczywać w podobny sposób – czy to w dużych obiektach z kompleksami basenów i all inclusive, w mniejszych kurortach, czy aktywnie – na zwiedzaniu – tłumaczy Klaudyna Fudala z serwisu wakacje.pl.

Wakacje 2021 - lista najpopularniejszych kierunków
fot. Materiały prasowe

Wakacje i majówka 2021. Ile będą nas kosztować?

Wakacje.pl podają też średnie ceny rezerwacji za tegoroczny wyjazd. Najwięcej średnio płacimy za urlop w Turcji, Grecji i Hiszpanii (powyżej 7,5 tys. złotych), gdzie wybieramy się zarówno z drugą połówką, jak i całymi rodzinami, często do 4- lub 5-gwiazdkowych hoteli z basenami, całymi aquaparkami czy animacjami dla dzieci.

Najmniej – z zagranicznych kierunków – przeznaczamy na urlop w Chorwacji (ok. 4,6 tys. złotych), ale tu wpływ na średnią cenę rezerwacji ma przede wszystkim forma podróży. Ponad połowa dokonanych rezerwacji do tego kraju to wakacje z dojazdem własnym. Najtaniej w tej kategorii wypadają wczasy w Polsce – średnio klienci Wakacje.pl wydali na nie 2693 złote.

Popularność takich kierunków jak Turcja czy Egipt znajduje też swoje odzwierciedlenie w standardzie wybieranych hoteli, czyli liczbie popularnych gwiazdek. Dominują te obiekty, które mają przy swojej nazwie ich co najmniej 4. Aż trzy czwarte podróżnych planuje spędzić tegoroczne wakacje w hotelu 4- lub 5-gwiazdkowym (odpowiednio 37 proc. i 38 proc.). 19 proc. dokonanych rezerwacji to obiekty o standardzie 3 lub 3,5 w pięciostopniowej skali.

Wakacje 2021 - ceny
fot. Materialy proasowe

Polacy rezerwują już również wyjazdy na przełomie kwietnia i maja. Podobnie jak w przypadku całego sezonu lato 2021, wśród najczęściej wybieranych kierunków na majówkę dominuje Turcja (38 proc. rezerwacji), drugi jest Egipt, a trzecia Grecja.

Średnio na majówkowy wyjazd przeznaczamy 5 880 zł. Połowa wczasowiczów (53 proc.) spędzi ten czas z partnerem, co piąty zabierze ze sobą dzieci (13 proc. z jednym dzieckiem; 7 proc. z dwójką dzieci).

Majówka 2021 - ceny
fot. Materiały prasowe

Wakacje w Polsce – gdzie i za ile?

Mimo że nadal dla zdecydowanej większości turystów to zagraniczne wczasy są synonimem wakacyjnego wypoczynku, coraz częściej stawiamy też na urlop w kraju. W zestawieniu Wakacje.pl Polska znajduje się na siódmym miejscu wśród najczęściej wybieranych kierunków z oferty lato 2021.

Średnio na wakacje w Polsce planujemy przeznaczyć 2693 złote – najwięcej na wypoczynek nad Bałtykiem (3058 zł), o 830 złotych mniej (średnio 2228 złotych) – na wczasy w górach.

Zdecydowanie najpopularniejszym regionem jest Pomorze Zachodnie z takimi miejscowościami jak Kołobrzeg, Międzyzdroje i Świnoujście. To wybór ponad 60 procent osób, które zarezerwowały wypoczynek w kraju. Na kolejnych miejscach plasuje się Małopolska.

Materiały prasowe