Zamknij

Polacy mają dość pandemii i obostrzeń. "Najbardziej brakuje nam podróżowania"

26.01.2021 11:48
Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Narodowa kwarantanna i liczne obostrzenia coraz mocniej nam doskwierają. Niemal połowa Polaków, by móc w końcu swobodnie wyjeżdżać, popiera unijny pomysł wprowadzenia paszportów dla zaszczepionych. IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał Polaków o to, jakie restrykcje powinny zostać zniesione w pierwszej kolejności.

Lockdown w Polsce i wynikające z niego obostrzenia, które mają obowiązywać do końca stycznia, coraz bardziej nam przeszkadzają. Wynika to nie tylko z ogromnego kryzysu, w jakim znaleźli się przedsiębiorcy z różnych branż, ale także zwykłej tęsknoty za normalnością  –  otwartymi restauracjami, sklepami czy swobodnymi podróżami. Ankieta przeprowadzona wśród Polaków pokazuje, czego najbardziej nam brakuje i które obostrzenia powinny zniknąć najszybciej. 

Polacy chcą swobodnie wyjeżdżać

Jak podaje "Rzeczpospolita", Polacy mają dość narodowej kwarantanny, która trwa już prawie miesiąc. Mimo obostrzeń coraz częściej ruszają wyciągi narciarskie, otwierają się restauracje i kluby, a ludzie zdejmują maseczki.

Niemal połowa ankietowanych, bo 49,3 proc., wskazała, że powinny zostać zniesione restrykcje dotyczące hoteli i restauracji. Wirusolog, prof. Włodzimierz Gut, ostrzega jednak, że "otwarcie tych miejsc wiąże się ze zwiększeniem mobilności ludzi. A ona przyczynia się do rozwoju pandemii".

Polakom bardzo brakuje też podróży. Właśnie dlatego większość jest w stanie zaakceptować tzw. paszport koronawirusowy z informacją o stanie zdrowia. 

– By móc swobodnie wyjeżdżać, Polacy są w stanie zaakceptować paszporty dla zaszczepionych. Obecnie zastanawia się nad nimi UE. Aż 47,5 proc. respondentów popiera ich wprowadzenie – 14,7 proc. ocenia ten pomysł zdecydowanie dobrze. Stanowczo "nie" takiemu rozwiązaniu mówi co czwarty ankietowany – podaje "Rz".

Wielu Polakom brakuje też galerii handlowych czy instytucji sportu.

– Niemal co piąty czeka na otwarte galerie handlowe i prawie tyle samo respondentów mówi o konieczności uruchomienia instytucji kultury i sportu. 12,1 proc. nie określiło, co powinno być luzowane najpierw – czytamy w wynikach ankiety. 

Zakaz podróży turystycznych w UE?

Chociaż Polakom coraz bardziej brakuje podróżowania, nie wiadomo, od kiedy będzie można swobodnie się przemieszczać. Niektóre kraje Europy szukają rozwiązań, które mogłyby zahamować rozwój pandemii. Jednym z ostatnich pomysłów jest ograniczenie podróży turystycznych w wielu państwach UE. Czy taka zasada wejdzie w życie? Zdecydowały się już na nią władze Belgii.

Premier Alexander De Croo poinformował, że od 25 stycznia aż do marca obywatele nie będą mogli wyjeżdżać poza granice kraju w celach rekreacyjnych. Dozwolone będą wyłącznie wyjazdy służbowe czy w ważnych celach rodzinnych. Polityk zarekomendował to rozwiązanie przywódcom pozostałych unijnych państw. "Kiedy ludzie podróżują, wirus podróżuje z nimi" – powiedział.

Źródło: PAP, Radio ZET