Zamknij

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Akcja ratunkowa w Tatrach trwała całą noc

21.09.2020 09:20
Tatry - Gerlach
fot. Shutterstock

Dwaj turyści z Polski zabłądzili w czasie schodzenia z Gerlachu - najwyższego szczytu Tatr znajdującego się w słowackiej części gór. Jeden z mężczyzn był ranny. Z pomocą ruszyli ratownicy ze słowackiej Horskiej Zachrannej Służby. Akcja ratunkowa trwała całą noc. 

Ratownicy słowackiej HZS otrzymali w sobotę wieczorem zgłoszenie od 40-letniego Polaka. Okazało się, że mężczyzna wraz z kolegą stracili orientację w górach. Zeszli z Drogi Martina (niezwykle trudny tatrzański szlak) i utknęli w żlebie. 

Tatry. Nocna akcja ratunkowa

Turyści nie mieli odpowiedniego sprzętu, by spędzić noc w górach - poinformowali słowaccy ratownicy. Próbowali powoli schodzić ze szczytu, zatrzymał ich jednak próg w dolnej części żlebu. Dodatkowo jeden z mężczyzn został ranny. Spadające kamienie uderzyły 40-letniego Polaka w nogę, przez co miał problemy z chodzeniem. 

Na pomoc turystom wyruszyło pięciu słowackich ratowników. Po trudnej wspinaczce dotarli do Polaków i sprowadzili ich na dół - do Śląskiego Domu. Akcja ratunkowa trwała całą noc - do wczesnych godzin porannych w niedzielę.

Tłumy turystów w Tatrach

W miniony weekend słoneczna pogoda zachęcała do górskich wypraw. Na tatrzańskich szlakach można było spotkać tłumy turystów. Zapełnione było szczególnie Doliny Reglowe czy droga w kierunku Morskiego Oka.

Podobnie było na szlakach wyposażonych w łańcuchy czy drabinki - tam również tworzyły się kolejki oczekujących. Tak było przede wszystkim na szlaku na Rysy, na kopule szczytowej Giewontu czy w rejonie Orlej Perci.

Źródło: HZS, wyborcza.pl