Zamknij

Chcieli jechać za granicę mimo kwarantanny. Złapano ich na lotnisku w Katowicach

20.10.2021 14:03
Polska. Chcieli jechać za granicę mimo kwarantanny. Złapano ich na lotnisku w Katowicach
fot. SHUTTERSTOCK

Pięcioro pasażerów wybierało się za granicę. Gdy podróżni stawili się do odprawy granicznej na katowickim lotnisku, okazało się, że aktualnie wszyscy powinni odbywać obowiązkową kwarantannę. 

Do incydentu doszło w poniedziałek (18 października) w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Podczas odprawy okazało się, że pięcioro pasażerów chce nielegalnie wyjechać za granicę - na wszystkich nałożona była kwarantanna.

Polska. Chcieli jechać za granicę mimo kwarantanny. Złapano ich na lotnisku

Jak poinformował chorąży sztabowy Szymon Mościcki ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, wśród pasażerów, którzy złamali zasady kwarantanny, było 2 obywateli Ukrainy oraz 3 obywateli Polski, w tym małoletnia dziewczynka oraz chłopiec. Pasażerowie wybierali się do Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Egiptu. Na wszystkich sanepid nałożył wcześniej 10-dniową kwarantannę.

Zobacz także:  Bułgaria zaostrza restrykcje. Wstęp do restauracji i hotelu tylko z paszportem covidowym

Obywatele Ukrainy oraz jedna Polka za złamanie zasad izolacji zostali ukarani mandatami w wysokości od 100 zł do 300 złotych na podstawie kodeksu wykroczeń. Z kolei opiekun prawny dzieci, w związku z niedopełnieniem obowiązku dopilnowania przestrzegania zasad przebywania przez nie na kwarantannie, dostał dwa mandaty - każdy w wysokości 500 zł.

Teraz czeka ich składanie wyjaśnień w inspekcji sanitarnej oraz na policji. 

Straż Graniczna przypomina, że osoby objęte izolacją w warunkach domowych lub kwarantanną mają obowiązek przebywania pod wskazanym adresem oraz stosowania się do zaleceń służb sanitarnych.

Zobacz także:  Awantura w samolocie lecącym do Krakowa. Funkcjonariusze wyprowadzili jednego pasażera w kajdankach

RadioZET.pl/PAP(Anna Gumułka)