Zamknij

Gejzer w lesie? Wyjątkowe znalezisko w Puszczy Knyszyńskiej [WIDEO]

01.04.2021 13:44
Polska. Gejzer w lesie? Wyjątkowe znalezisko w Puszczy Knyszyńskiej [WIDEO]
fot. SHUTTERSTOCK

Do tego niecodziennego odkrycia doszło w Puszczy Knyszyńskiej, która znajduje się na obszarze województwa podlaskiego. Dwie spacerowiczki zauważyły w lesie kilkumetrowy strumień wody tryskający z ziemi co kilka minut. Zjawisko, które zostało zarejestrowane na nagraniu, przypomina gejzery z Islandii.

Przyroda może zaskoczyć nas na każdym kroku. Przekonały się o tym dwie mieszkanki Żednia (koło Michałowa), które wybrały się na spacer z psem do pobliskiego lasu i dokonały niecodziennego odkrycia.

Polska. Nietypowe odkrycie w środku lasu

Jak podaje portal Wrotapodlasia.pl, kobiety, spacerując po lesie, w pewnym momencie usłyszały dziwny dźwięk. Gdy obejrzały się w jego kierunku, dostrzegły tryskający strumień wody, który z daleka przypominał gejzer lub fontannę. Spacerowiczki postanowiły podejść bliżej nietypowego zjawiska i zobaczyły, że gorąca woda co kilka minut wychodzi z ziemi. 

Wyszłyśmy z psem na spacer. W pewnym momencie pies stanął jak wryty. Nie wiedziałyśmy, co się dzieje. Pomyślałyśmy, że wyczuł jakiś trop. Następnie usłyszałyśmy jakiś mocny trzask, syk, po czym gwałtownie spod ziemi wyłonił się strumień wody. Byłyśmy w szoku. [...] Zawsze tutaj chodzimy i nigdy czegoś takiego nie widziałyśmy - relacjonowały kobiety.

Mieszkanki Żednia, gdy tylko wróciły do domu, opowiedziały o całej sytuacji leśniczemu. Piotr z Nadleśnictwa Żednia przyznaje, że na początku nie uwierzył kobietom. Jednocześnie dodaje, że wszyscy są bardzo podekscytowani tym niecodziennym odkryciem.

Trzeba przyznać, że to wyjątkowe zjawisko, które zostało zarejestrowane na nagraniu, robi duże wrażenie.

Gejzer się pojawił prawdopodobnie z natłoku wód gruntowych, które w tym roku były bardzo obfite. Poprzez długo zalegającą pokrywę śniegu, woda opadowa i woda ze śniegu zaczęła schodzić do wód gruntowych, a ich przepełnienie spowodowało wybicie tej wody ciepłej do góry - wyjaśnia to wyjątkowe zjawisko leśniczy.

W piątek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku ma przedstawić więcej informacji na temat znaleziska.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/Wrotapodlasia.pl