Zamknij

Mieszkaniec Krakowa przywiózł z podróży pamiątki wykonane z fragmentów chronionych zwierząt

16.03.2021 14:12
Polska. Mieszkaniec Krakowa przywiózł z podróży pamiątki wykonane z fragmentów chronionych zwierząt
fot. SHUTTERSTOCK

Wachlarz z piór papugi, naszyjniki wykonane z zębów drapieżników oraz akcesoria do zażywania tabaki z pazurami chronionych zwierząt - takie rzeczy próbował przemycić mieszkaniec Krakowa, który powrócił do Polski z podróży do Kolumbii.

Jak podaje PAP, próbę przywozu do kraju pamiątek wykonanych z fragmentów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem wykryli na lotnisku w podkrakowskich Balicach funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Mieszkaniec Krakowa zatrzymany na lotnisku

Jak poinformował w poniedziałek oficer prasowy Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego nadkom. Tomasz Kierski, mieszkaniec Krakowa powracający do Polski przechodził w krakowskim porcie lotniczym przez tzw. zielone przejście dla pasażerów, którzy nie posiadają nic do zgłoszenia. Funkcjonariuszy zainteresowały jednak bagaże turysty i zdecydowali się go skontrolować.

Jak się później okazało, podejrzenia były jak najbardziej uzasadnione. W walizkach mężczyzny znaleziono wachlarz z piór papugi, naszyjniki wykonane z zębów drapieżników oraz akcesoria do zażywania tabaki z pazurami pochodzącymi z chronionych okazów.

Wykryte przedmioty zostały oczywiście zatrzymane, a ich właściciela czeka odpowiedzialność karna.

Według rzecznika, jest to już trzeci w tym roku przypadek ujawnienia chronionych okazów fauny i flory w bagażu podróżnych przylatujących na krakowskie lotnisko.

RadioZET.pl/PAP(Rafał Grzyb)