Zamknij

W Tatrach pojawiły się sokoły. TPN zamyka niektóre trasy wspinaczkowe

01.04.2021 10:01
Polska. W Tatrach pojawiły się sokoły. TPN zamyka niektóre trasy wspinaczkowe
fot. SHUTTERSTOCK

We wschodniej ścianie Kościelca sokoły wędrowne postanowiły założyć gniazdo. Z tego powodu przez najbliższe cztery miesiące zamknięte będą niektóre drogi wspinaczkowe w Tatrach oraz trasy dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego.

Sokoły wędrowne to niezwykle rzadki i cenny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Ptaki te w latach 60. oraz 70. ze względów na szerokie stosowanie pestycydów były na skraju wymarcia. Od lat 90. prowadzona jest reintrodukcja gatunku. Nic więc dziwnego, że gdy sokoły pojawiły się w Tatrach, TPN zadecydował o zamknięciu części tras.

Tatry. Kościelec zamknięty dla taterników i narciarzy

Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), z powodu założenia gniazda przez sokoły wędrowne, postanowiła zamknąć drogi wspinaczkowe i trasy dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego. Szlaki te będą niedostępne przez okres czterech miesięcy - od 31 marca do 31 lipca. 

Ograniczenie zostało wprowadzone na mocy zarządzenia dyrektora parku. Według przyrodników z TPN, do końca lipca sokoli przychówek powinien już bezpiecznie opuścić gniazdo, a drogi wspinaczkowe zostaną ponownie udostępnione.

Internauci nie kryją swojego zachwytu. Pod postem zamieszczonym przez Tatrzański Park Narodowy w mediach społecznościowych można znaleźć wiele pozytywnych komentarzy. 

Fantastyczna wiadomość, trzymam kciuki za lęgi!

 

Chrońmy przyrodę, ona się odwdzięczy.

 

Cudne są i dobrze, że też kochają Tatry.

My też trzymamy kciuki za sokoły!

RadioZET.pl/PAP(Szymon Bafia)