Zamknij

Wyjątkowe zjawisko na Półwyspie Helskim. Zaobserwowano "lodowe tsunami" [WIDEO]

01.03.2021 13:08
Polska. Wyjątkowe zjawisko na Półwyspie Helskim. Zaobserwowano "lodowe tsunami" [WIDEO]
fot. SHUTTERSTOCK

Kilka dni temu na Morzu Bałtyckim w miejscowości Kuźnica zaobserwowano niecodzienne zjawisko, które określane jest mianem "lodowego tsunami". Wideo, na którym zarejestrowano to wyjątkowe zdarzenie, trafiło do sieci i natychmiast podbiło media społecznościowe.

Pod koniec lutego na profilu "Kataklizmy w Polsce i na świecie" na Facebooku pojawiło się wideo ukazujące niecodzienne zjawisko. Chodzi o "lodowe tsunami", które zaobserwowano na plaży w miejscowości Kuźnica, niedaleko Chałup. Autorem filmu jest Edward Konkel.

"Lodowe tsunami" na Półwyspie Helskim [WIDEO]

"Lodowe tsunami" to nic innego jak wyrzucane na brzeg przez fale fragmenty kry. Zjawisko to powstało na skutek ocieplenia, które ostatnio można było zaobserwować w Polsce oraz silnego wiatru. Takie połączenie powoduje, że fragmenty zamarzniętego do tej pory zbiornika wodnego zaczynają przesuwać się w stronę brzegu.

Poniżej można znaleźć wideo ukazujące to niecodzienne zdarzenie.

Internauci nie kryją swojego zachwytu. W komentarzach pod postem zamieszczonym w mediach społecznościowych chętnie dzielą się swoimi opiniami.

Ekstra!

 

Tsunami i lawina, 2w1.

 

Woda w połączeniu z wiatrem to potężny żywioł.

Co ciekawe, tzw. lodowe tsunami w Polsce występuje bardzo rzadko. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to zjawisko potrafi być bardzo niebezpieczne. W sytuacji, gdy lodu jest bardzo dużo, a wiatr wieje z dużą prędkością, utworzone z kry hałdy mogą osiągnąć nawet kilkanaście metrów wysokości oraz - jak podaje portal Onet.pl - wdzierać się w głąb lądu.

To niebezpieczne zjawisko można było zaobserwować kilka lat temu nad Wielkimi Jeziorami w Kanadzie oraz USA. Wówczas "lodowe tsunami" wybijało okna i wyważało drzwi w pobliskich domostwach.

RadioZET.pl/Facebook/Onet.pl