Zamknij

Wyjątkowe zjawisko na niebie. Do połowy marca możemy obserwować "kosmiczny pociąg" [WIDEO]

08.03.2021 10:40
Wyjątkowe zjawisko na niebie. Do połowy marca możemy obserwować "kosmiczny pociąg" [WIDEO]
fot. MADS CLAUS RASMUSSEN/AFP/East News

W ostatnich dniach na niebie nad Polską można było zaobserwować niecodzienne zjawisko, które kształtem - jak określa popularyzator astronomii Karol Wójcicki - przypominało "kosmiczny pociąg". W rzeczywistości był to przelot kilkudziesięciu satelitów Starlink, które będzie można zobaczyć jeszcze w najbliższych dniach. 

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny zbudowany przez amerykańską firmę SpaceX, założoną w 2002 roku przez Elona Muska. Jego głównym celem jest dostarczanie łączności internetowej na całym świecie, także na obszarach wiejskich. Obecnie takich urządzeń jest kilkaset, ale docelowo na orbicie ma ich być ponad 40 tysięcy.

Niecodzienne zjawisko nad Polską [WIDEO]

To właśnie łańcuszek satelitów Starlink można było zaobserwować nad Polską w ostatnim czasie. Do sieci trafiło nagranie z 6 marca, które zarejestrowało to niecodzienne zjawisko. Wówczas nad naszymi głowami przeleciało około 60 satelitów, które stworzyły obraz przypominający "kosmiczny pociąg". Trzeba przyznać, że robi to naprawdę ogromne wrażenie.

Internauci nie kryją swojego zachwytu i w komentarzach pod wideo chętnie zamieszczają pozytywne opinie.

Super przelot, jakie jasne! Extra.

 

Pięknie, robi wrażenie.

 

O kurka! Rzeczywiście były mega jasne!

Wszyscy fani podobnych zjawisk, którzy nie mieli jeszcze okazji zaobserwować satelitów, będą mogli to zrobić w ciągu najbliższych kilku dni. Portal Twojapogoda.pl podaje, że najbliższa taka szansa będzie 8 marca wieczorem. Wówczas "kosmiczny pociąg" przeleci z zachodu na wschód Polski. Warto spojrzeć w niebo około 18:50. 

Łańcuszek satelitów Starlink będzie można zaobserwować także 9 marca około godziny 19:15, 10 marca o 18:10, 11 marca około 18:45 oraz dzień później od 18:10. Satelity będzie można obserwować nad Polską do połowy marca 2021.

Żeby "kosmiczny pociąg" był dobrze widoczny, niezbędne jest bezchmurne niebo. Warto zatem wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

RadioZET.pl/Twojapogoda.pl