Zamknij

Polska mniej znana. Podróż do urokliwych polskich miast

Nina Czochara
22.11.2019 15:56
Lublin
fot. Shutterstock

Polska pełna jest wyjątkowych miejsc. Oprócz tych popularnych i mocno turystycznych miast kryje też te mniej oblegane, wciąż niedoceniane. Do niektórych z nich – dzięki połączeniom z Lotniska Chopina w Warszawie – można dotrzeć w bardzo krótkim czasie. Tak jest w przypadku Lublina, Bydgoszczy i Zielonej Góry. Odkrywamy często pomijane, choć niezwykle cenne miasta Polski.

Lublin: zabytkowa architektura i oryginalna kuchnia

Lublin, stolica województwa lubelskiego, to przede wszystkim klimatyczne uliczki, niesamowite zabytki (wśród nich wielowiekowe kościoły i katedry) oraz tajemnice skrywane w murach kamienic na Starym Mieście. Swoistą wizytówką i najcenniejszym obiektem miasta jest XII-wieczny, wielokrotnie przebudowywany i odrestaurowany Zamek Królewski w Lublinie, w którym mieści się obecnie muzeum. W zamku wielokrotnie gościli polscy królowie: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt August czy Kazimierz Jagiellończyk. To właśnie w tutejszych salach obradowano nad aktem Unii Lubelskiej z 1569 roku.

Na wycieczkę do Lublina warto wybrać się również z powodów… kulinarnych. Kuchnia tego regionu słynie z oryginalnych potraw. Obowiązkowo trzeba spróbować placuszków żakowskich, kaczki po zamojsku czy cebularza. Ten ostatni przysmak, czyli pszenny placek z cebulowym farszem, to lubelski specjał wywodzący się z kuchni żydowskiej i dla lublinian jest tak ważny, jak… oscypek dla górali.

Lublin jest świetnym miejscem nie tylko do zwiedzania i jedzenia. Tutejszy port lotniczy (położony ok. 10 km od centrum Lublina) jest świetnym punktem przesiadkowym do dalekiej podróży – linia LOT można polecieć stąd m.in. do USA, Chin czy Japonii.

Bydgoszcz: podróż do wodnej stolicy Polski

Bydgoszcz, jedno z największych miast w Polsce, leży nad rzeką Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą. To właśnie za sprawą swojego położenia miasto to nazywane bywa „wodną stolicą” Polski. Dla wielbicieli zwiedzania zdecydowanie coś się znajdzie. W Bydgoszczy króluje architektura secesyjna z przełomu XIX i XX wieku – można zobaczyć liczne pałace, wille i kamienice z tego okresu. Warto wybrać się na romantyczny spacer po zabytkowej starówce – w jej sercu znajduje się zabytkowa Wyspa Młyńska – popularne miejsce rekreacyjne otoczone bulwarami.

Około 90 km od Bydgoszczy znajduje się cenny przyrodniczo teren Parku Narodowego Bory Tucholskie. Wypad do tego miejsca jest świetnym pomysłem dla tych, którzy chcą nieco odetchnąć od miasta.

Bydgoszcz jest też ważnym ośrodkiem komunikacyjnym – posiada własne lotnisko międzynarodowe. Dzięki temu stanowi ważny punkt ruchu przesiadkowego do dalekodystansowych kierunków podróży.

Zielona Góra: zielone tereny i tradycje winiarskie

Zielona Góra, położona na wzgórzach województwa lubuskiego, kojarzy się z zielonymi terenami, parkami oraz bliskością natury. Miasto to mocno związane jest też z tradycjami winiarskim. Sami zielonogórzanie podkreślają, że tutejsze tradycje uprawy winorośli sięgają czasów średniowiecza. Co roku w Zielonej Górze organizowane jest Winobranie – tygodniowe święto uliczne i jedna z największych atrakcji miasta.

Koniecznie trzeba wybrać się do Parku Winnego i Palmiarni. Ciekawym punktem jest wieża widokowa, z której można obserwować korony drzew, gdzie swoje legowiska ma wiele gatunków ptaków. Ale Zielona Góra to też dobrze zachowane zabytki. Centralnym punktem miasta jest jeszcze od czasów średniowiecza Stary Rynek z urokliwymi, XIX-wiecznymi kamienicami. Warto zobaczyć też przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości – reprezentacyjnego deptaku miasta.

Tak jak w przypadku Lublina i Bydgoszczy, Zielona Góra jest łatwo dostępna dzięki połączeniom z Warszawy (lot trwa zaledwie godzinę). To także dogodny port dla dalszego ruchu transferowego.

___

Artykuł powstał we współpracy z Lotniskiem Chopina