Zamknij

Polska coraz popularniejsza wśród zagranicznych turystów. Kto odwiedza nas najchętniej?

Nina Czochara
04.10.2019 16:21
Stare Miasto Warszawy
fot. Shutterstock

Polska cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów. W ubiegłym roku nasz kraj odwiedziło 19,6 mln zagranicznych turystów, którzy zostawili w naszym kraju 34,5 mld złotych. Serwis Kayak.pl sprawdził, które narodowości najczęściej wybierały nasz kraj i jakie miejscowości cieszyły się największą popularnością. 

Dane wyszukiwarki Kayak.pl potwierdzają trend zauważalny przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę rośnie. W czołówce najchętniej wybieranych kierunków znalazły się głównie duże polskie miasta, takie jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Do tak dużej popularności największych ośrodków miejskich z pewnością przyczyniają się dobra infrastruktura lotnicza, szeroka baza hotelowa oraz mnogość zabytków, atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz doskonałych restauracji serwujących wyśmienitą regionalną kuchnią. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło również nadmorskich miast, takich jak Świnoujście, Międzyzdroje i Kołobrzeg oraz Poznania i Zakopanego. 

"Egzotyczni" goście w Polsce

Według analizy Kayak.pl, to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii oraz Niemiec odwiedzali Polskę w te wakacje najczęściej. Warto dodać, w zestawieniu przodowali również turyści podróżujący z… Korei Południowej, którzy szukali połączeń lotniczych niemal sześć razy częściej niż w minione wakacje. Nie bez znaczenia mogą być bliskie relacje ekonomiczne pomiędzy krajami – Korea Południowa jest trzecim co do wielkości pozaeuropejskim inwestorem w Polsce.

Co ciekawe, Polska jest atrakcyjnym kierunkiem na lato również dla mieszkańców innych egzotycznych miejsc na świecie. Jak widzimy, w ciągu roku gwałtownie wzrosło zainteresowanie Polską wśród mieszkańców Korei Południowej, Indii, ale też innych, z naszego punktu widzenia kompletnie egzotycznych krajów, jak Arabia Saudyjska, Meksyk czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.  

Oto, jak prezentuje się porównanie liczby wyszukiwań lotów i rezerwacji hoteli w wakacje w 2019 i 2018 roku

Ranking Kayak.pl
fot. Ranking Kayak.pl

Poza urokliwymi krajobrazami i największymi miastami, wielu zagranicznych turystów docenia również skarby polskiej kultury, sztuki i nauki, czyli miejsca, które zostały zakwalifikowane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa – miasta plasującego się w czołówce najpopularniejszych kierunków pośród obcokrajowców – znajduje się aż 14 obiektów umieszczonych w tym zestawieniu i które regularnie przyciągają rzesze zagranicznych turystów.

A jak dobrze swoje dziedzictwo znają Polacy? Najlepiej znane im są właśnie obiekty na terenie województwa małopolskiego. Aż 66% ankietowanych Polaków odwiedziło Stare Miasto w Krakowie, 54% królewską kopalnię soli w Wieliczce, a 42% - obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Ponad połowa (59%) odwiedziła warszawską starówkę. Co czwarty badany miał okazję odwiedzić Kalwarię Zebrzydowską (26%) czy Halę Stulecia we Wrocławiu (23%), co piąty – Stare Miasto w Zamościu (21%), a jedynie co szósty widział Puszczę Białowieską (18%).

Przeczytaj także:

• Do tych miejsc najtaniej polecimy z Polski! Lista kierunków z tanimi biletami

• Najpiękniejsze krajobrazy na świecie. 5 miejsc, które wyglądają jak z innej planety

___

Materiały prasowe