Zamknij

Polska trafiła do "zielonej strefy" ECDC. Nasz kraj uznany za bezpieczny dla podróżujących

13.09.2021 14:26
Lotnisko Chopina
fot. Albin Marciniak/East News

Polska trafiła do "zielonej strefy" ECDC, czyli Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Oznacza to, że nasz kraj został uznany za bezpieczny pod względem liczby nowych zakażeń koronawirusem. Poza Polską całe "zielone" na mapie są tylko Czechy.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób co czwartek publikuje zaktualizowaną pandemiczną mapę Unii Europejskiej, która powstaje na podstawie 14-dniowego wskaźnika zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Jest to najbardziej wiarygodne i istotne źródło informacji o zakażeniach koronawirusem w Europie. Z założenia mapa ECDC ma pomagać państwom Wspólnoty przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu ograniczeń w podróżowaniu czy też zmianie zasad kwarantanny dla osób przekraczających granicę.

Na ostatniej mapie pandemicznej (z 9 września) Polska znalazła się w "zielonej strefie". 

Polska w zielonej strefie ECDC

Cała Polska, jako jeden z niewielu krajów Europy, znajduje się w strefie zielonej. Wyróżnienie takim kolorem oznacza, że 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50, a wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4 proc. lub 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, a wskaźnik pozytywnych testów – mniejszy niż 1 proc. P

Poza naszym krajem na mapie całe "zielone" są jedynie Czechy, a także część regionów w kilku europejskich krajach (m.in. na Słowacji czy Węgrzech). 

Teoretycznie każda osoba, która jest w pełni zaszczepiona, przechorowała COVID-19 lub ma negatywny wynik testu i dodatkowo pochodzi z państwa oznaczonego kolorem zielonym, powinna być zwolniona z wszelkich ograniczeń przy podróżowaniu po Europie. Przed wyjazdem warto jednak zawsze sprawdzać przepisy wjazdowe obowiązujące w poszczególnych krajach, bo w praktyce mogą się one różnić.

Popularne kraje na "czerwonej liście"

Spora część Europy objęta została strefą pomarańczową, a także czerwoną. Przynależność do tej drugiej oznacza, że wskaźnik nowych zakażeń z 14 dni wynosi od 75 do 200, a wskaźnik pozytywnych testów wynosi 4 proc. lub więcej.

W ostatnim czasie w czerwonej strefie znalazły się popularne turystycznie kierunki, w tym. m.in. Chorwacja, Hiszpania, Grecja, południowa Francja oraz włoskie wyspy – Sycylia i Sardynia. 

W minionym tygodniu ambasada RP w Zagrzebiu zaapelowała nawet do polskich turystów, którzy przebywają w Chorwacji lub planują wyjazd w najbliższych dniach, o zachowanie ostrożności i zasad bezpieczeństwa w związku z nagłym wzrostem nowych zakażeń.

Źródło: ecdc.europa.eu, wp.pl