Zamknij

Polskie parki rozrywki wśród najlepszych w Europie. Rekordowa liczba nagród dla naszego kraju

04.12.2020 10:46
Energylandia - Hyperion
fot. Materiały prasowe/Energylandia

Najlepsze parki rozrywki oraz aquaparki w całej Europie zostały wybrane. W tym roku, w prestiżowym plebiscycie European Star Award 2020, Polska otrzymała rekordową liczbę nagród. Doceniono m.in. rodzinny park rozrywki Rabkoland, popularny park Energylandia, park wodny Suntago, jak również inne atrakcje znajdujące się na terenie naszego kraju. Mamy powód do dumy.

European Star Award jest plebiscytem organizowanym przez niemiecki magazyn "Kirmes Revue&Park". W tym roku, już po raz dziesiąty, przyznano branżowe nagrody m.in. najlepszym parkom rozrywki czy parkom wodnym w Europie. Po raz pierwszy tak wiele nagród zdobyła Polska. W jakich kategoriach wyróżniono polskie parki i atrakcje?

Energylandia i Rabkoland z prestiżowym wyróżnieniem

W kategorii "najlepszych dużych parków tematycznych w Europie” wyróżniona została  Energylandia. Popularny park rozrywki w Zatorze zajął 6. miejsce (numerem jeden niezmiennie pozostaje  Europa-Park w Niemczech). 

Energylandia została wyróżniona też w kategorii "najlepszych kolejek górskich w Europie". Tutaj, bez większego zaskoczenia, zostały docenione popularne rollercoastery Zadra oraz Hyperion. 

Sporym zaskoczeniem okazało się wyróżnienie dla rodzinnego parku rozrywki Rabkoland (w Małopolsce). Miejsce to znalazło się na 10. pozycji w kategorii mniejszych parków, a dokładniej "najlepszych parków tematycznych w Europie z wynikiem odwiedzalności poniżej 1 mln”.  

Rabkoland to park rozrywki z licznymi atrakcjami przygotowanymi dla najmłodszych. Na miejscu znajduje się typowy lunapark z karuzelami, domem śmiechu, pałacem strachów i wieloma innymi atrakcjami. W ostatnich latach park został podzielony na kilka stref tematycznych – Machinarium, Góralsko Dżungla, Dolina Trzmiela, Cyrk Luna i Wioska Wikingów, z których każda oferuje różnorodne atrakcje dla dzieci w wieku 1-12. 

Zobacz także

Suntago Wodny Świat wśród najlepszych parków wodnych

W plebiscycie European Star Award zostały wyróżnione nie tylko polskie parki rozrywki. Po raz pierwszy doceniony został także polski aquapark. W kategorii „najlepszych parków wodnych w Europie” wyróżniono Suntago Wodny Świat (zajął 10. miejsce).  

To największy zadaszony park wodny w całej Europie. Obejmuje m.in. 18 basenów (w tym 5  termalnych), 10 saun oraz 32 zjeżdżalnie wodne (najdłuższa z nich ma aż 320 metrów długości, czyli tyle, ile wynosi wysokość wieży Eiffla). Dodatkowo na miejscu przygotowano rzekę przygód o łącznej długości 150 metrów oraz  symulator do nauki surfingu i basen z falą. Suntago Wodny Świat jest częścią ogromnego kompleksu Park of Poland, który znajduje się w miejscowości Wręcza, w gminie Mszczonów pod Warszawą.

Polskie atrakcje również wyróżnione

To tylko początek nagród dla Polski. Wyróżnionych zostało też wiele pojedynczych atrakcji dostępnych na terenie naszego kraju. W kategorii "najlepszych nowych przejażdżek w Europie" wyróżniono aż trzy polskie atrakcje – spływ pontonowy Dolina Jagi z Legendii oraz dwie atrakcje z parku Majaland w Kownatach.

W kategorii "najlepszych nowych atrakcji wodnych w Europie" pierwsze miejsce zajęła obrotowa zjeżdżalnia wodna ( Aqua Spinner) w aquaparku Reda. Na tej samej liście znalazły się zjeżdżalnie Jungle Eclipse i Tiger’s Race z Suntago Wodny Świat.