Zamknij

Pomarańczowy śnieg na stokach w Soczi. "Widoki jak z Marsa"

Redakcja
27.03.2018 10:00
Pomarańczowy śnieg na stokach w Soczi
fot. YouTube/screen

W rosyjskim Soczi narciarze i snowboardziści byli zaskoczeni nietypowym pogodowym zjawiskiem - opadami pomarańczowego śniegu. Zwykle śnieżnobiałe stoki zmieniły swój kolor z powodu burzy piaskowej, która nawiedziła Saharę w Afryce Północnej. 

„Dzisiaj jeździmy na nartach na Marsie”, „Widok jak z Marsa” – takie podpisy pojawiały się pod zdjęciami ze stoków w Soczi oraz innych ośrodków narciarskich. 

Pomarańczowy śnieg na stokach

Fotografie i wideo z pomarańczowym śniegiem obiegły już sieć i wywołały spore zamieszanie wśród turystów i mieszkańców rosyjskich oraz innych wschodnioeuropejskich kurortów. 

Jak tłumaczą naukowcy, pomarańczowy śnieg jest skutkiem burzy piaskowej, która przeszła nad Afryką Północną. Drobinki pustynnego pyłu, po połączeniu się w chmurach z deszczem i śniegiem, spowodowały zabarwienie opadów. Piasek oraz pył z Sahary przedostał się także na tereny Europy południowej, środkowej i wschodniej.  

Burza piaskowa, która nawiedziła Saharę była na tyle dużym zjawiskiem, że można ją było dostrzec na zdjęciach satelitarnych NASA. 

Zobacz także

Źródło: wprost.pl

___

RadioZET.pl/NC