Zamknij

Turystka po 15 latach zwróciła skradzione w Pompejach przedmioty. "Bała się klątwy"

13.10.2020 11:01
Pompeje
fot. Shutterstock

Turystka pochodząca z Kanady blisko 15 lat temu ukradła z ruin w Pompejach kilka przedmiotów. Teraz postanowiła je zwrócić. Wierzy bowiem, że swoim zachowaniem sprzed kilkunastu lat ściągnęła na siebie "klątwę" i serię nieszczęśliwych wydarzeń.  

Turystka, w czasie zwiedzania ruin starożytnych Pompejów w 2005 roku, zabrała "na pamiątkę" kilka artefaktów. Jak podaje „The Guardian”, po piętnastu latach od kradzieży zdecydowała się na zwrot tych przedmiotów. Były to fragmenty mozaiki, ceramiki oraz części starożytnej amfory.

Pompeje. Po 15 latach oddała skradzione artefakty

Kobieta wysłała skradzione rzeczy do jednego z biur podróży we włoskim regionie Kampania. Do przesyłki dołączyła list, w którym wyjaśniła, że postanowiła to zwrócić, bo wierzy, że "ściągnęła na siebie klątwę". Zabytkowe przedmioty zabrała bowiem z miejsca, w którym doszło do tragedii, czyli całkowitego zniszczenia miasta przez wybuch Wezuwiusza. 

Jak przyznała Kanadyjka, po powrocie do domu z urlopu we Włoszech jej rodzinę dotknęła seria nieszczęść. Jej zdaniem, to właśnie te przedmioty przyniosły jej pecha. 

– Mam teraz 36 lat i dwukrotnie miałam raka piersi. Moja rodzina i ja mieliśmy też problemy finansowe. Jesteśmy dobrymi ludźmi i nie chcę przekazywać tej klątwy moim dzieciom – zapewniła. 

Dodała, że w momencie kradzieży myślała tylko o tym, aby zabrać "kawałek historii" ze sobą. Okazało się jednak, że te przedmioty miały w sobie wiele negatywnej energii.

 – Ludzie tam umierali w straszny sposób. Nieszczęście dotknęło mnie i moją rodzinę – wyjaśniła. – Zabierzcie je z powrotem, przynoszą pecha. 

ZOBACZ TAKŻE: Co warto zobaczyć w okolicach Neapolu? Oto 7 najpiękniejszych miejsc

Turystka przyznała też, że ma w planach kolejną podróż do Włoch, by osobiście przeprosić za kradzież, a jednocześnie naprawić swój błąd.

Przedmioty przysłane przez Kanadyjkę zostały przekazane policji. Na razie nie wiadomo, czy kobiecie zostaną przedstawione jakieś zarzuty.

To nie pierwsza sytuacja, kiedy turyści zabierają zabytkowe, cenne historyczne przedmioty z Pompejów. Większość osób traktuje je jako pamiątkę z wakacji. Zdarza się jednak, że niektórzy złodzieje próbują sprzedać takie rzeczy w internecie. W 2015 roku poprzez serwis eBay próbowano sprzedać cegłę wyjętą z ruin w 1958 roku.

Źródło: The Guardian