Zamknij

Popcorn Beach rozkradana przez turystów. Rocznie znika ok. 120 kg kamyczków

Nina Czochara
09.04.2019 15:24
popcorn Beach
fot. Shutterstock

Niecodzienny piasek na jednej z plaż Fuerteventury skradł serca turystów do tego stopnia, że coraz więcej osób zabiera go do domu jako pamiątkę z wakacji. Władze wyspy, w trosce o jedną ze swoich atrakcji, postanowiły podjąć kroki, aby zatrzymać ten proceder. Zagraniczni goście nie zdają sobie sprawy z tego, jak plaża jest cenna dla ekosystemu. 

Popcorn Beach - jak nazwano to miejsce - z daleka nie wyróżnia się spośród innych znajdujących się na Fuerteventurze, w regionie Corralejo. Kiedy jednak przyjrzymy się jej dokładniej, zobaczymy jasne ziarenka różnej wielkości, które do złudzenia przypominają prażoną kukurydzę.  Właśnie dlatego miejsce to zyskało tak dużą popularność wśród zagranicznych gości.

Rocznie znika ok. 120 kg popcorn "kamyków"

O plaży zrobiło się głośno w ciągu ostatniego roku. Zachwyceni tym miejscem odwiedzający zasypali media społecznościowe pamiątkowymi zdjęciami. Niestety turyści nie poprzestali na zdjęciach. Okazuje się, że z każdym dniem znikają drobne, białe kamyczki zabierane przez odwiedzających jako pamiątka z wakacji. 

Jak podaje "The Sun", co miesiąc turyści wynoszą z plaży około 10 kg kamyczków przypominających popcorn, co daje około 120 kilogramów rocznie.

Paleontolodzy ostrzegają, że ze względu na niekontrolowaną grabież piasku z Popcorn Beach, powinno się ją objąć ochroną. W przeciwnym razie turyści wywiozą z niej w przyszłości cały piasek.

Jasne kamyczki, które przypominają popcorn, to w rzeczywistości cenne dla ekosystemu kawałki koralowca wyrzuconego przez morze na brzeg, który zmieszał się ze skałami wulkanicznymi i piaskiem na plaży. Jak tłumaczą eksperci, ich znikanie z plaży może w przyszłości zaburzyć powstawanie piaszczystej plaży na tym terenie.

Przeczytaj także:

• Turysta chciał zabrać piasek z plaży Sardynii. Dostał 1000 euro grzywny

 Tego nie można robić na plaży. Za te wykroczenia grozi mandat 

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC