Zamknij

Popiół z wulkanu na La Palmie dotarł na inne Wyspy Kanaryjskie. Przez niego pozamykano lotniska

27.09.2021 12:29
Wulkan Cumbre Vieja
fot. DESIREE MARTIN/AFP/East News

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma rozpoczęła się 19 września i wciąż trwa. Kolejne wybuchy lawy paraliżują życie mieszkańców tego regionu, ale nie tylko. Popiół wulkaniczny dotarł już nad inne Wyspy Kanaryjskie i spowodował duże utrudnienia w funkcjonowaniu. Przez niego pozamykano lotniska na Teneryfie i La Gomerze.

19 września 2021 roku doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja, który zlokalizowany jest na hiszpańskiej wyspie La Palma należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Eksplozja poprzedzona była wieloma wstrząsami sejsmicznymi i eksperci nie mieli wątpliwości, że stożek budzi się do życia. Nikt jednak nie spodziewał się chyba aż takiej skali wybuchu.

Od tamtej pory ze szczelin góry cały czas wypływa lawa, która pokryła już ok. 200 ha terenu i zniszczyła kilkaset budynków - w tym domy. Władze wyspy ewakuowały kilka tysięcy osób i na bieżąco monitorują sytuację w regionie. Specjaliści twierdzą z kolei, że erupcja może potrwać aż do grudnia.

Z wulkanu wydobywa się nie tylko śmiertelnie niebezpieczna magma, ale też pył i popiół wulkaniczny. Ostatnio tego typu materiał wraz z wiatrem przedostał się na sąsiednie wyspy - Teneryfę i La Gomerę. Przez to też pozamykano tutaj lotniska.

Popiół z wulkanu na La Palmie dotarł na inne Wyspy Kanaryjskie. Przez niego pozamykano lotniska

W miniony weekend wulkan na La Palmie wybuchł po raz kolejny. Wystrzeliła z niego fontanna lawy, a także popiół wulkaniczny, który pokrył pobliskie ulice, domy, chodniki, a także teren lotniska. Od kilku dni nie funkcjonuje port lotniczy na wyspie.

Warto dodać, że warstwa pyłu wulkanicznego w tych rejonach - m.in. w miejscowości Todoque - osiąga już kilka centymetrów wysokości, a służby porządkowe robią wszystko, aby się go pozbyć. Z kolei mieszkańcom zaleca się noszenie maseczek ochronnych i specjalnych okularów, które zapobiegną dostawaniu się materiałów wulkanicznych do oczu, ust i nosa.

Na tym nie koniec rewelacji związanych z kolejną erupcją Cumbre Vieja. Otóż okazuje się, że wydostający się z niego popiół trafił na sąsiednie wyspy leżące w archipelagu Wysp Kanaryjskich. I przez niego też przez kilka godzin nie funkcjonowały lotniska na Teneryfie i La Gomerze. Na szczęście ruch lotniczy dość szybko przywrócono, ale sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Do sieci trafiły nagrania ukazujące, jak dużo materiałów wulkanicznych wydostało się z wulkanu i osiadło w pobliskich rejonach.

Źródło: TVN Meteo