Zamknij

Popularne egzotyczne kraje wprowadzają zakaz stosowania kremów z filtrami chemicznymi

18.05.2021 15:02
Kobieta opalająca się w egzotycznym kraju
fot. Shutterstock

Osoby, które uwielbiają się opalać, ale wykorzystują do tego kremy z chemicznymi filtrami, z pewnością nie będą zadowolone po przeczytaniu tej informacji. Okazuje się bowiem, że w tym roku wiele rajskich miejsc, które kuszą turkusową wodą i gorącym słońcem, zakaże ich używania.

Tegoroczne wakacje będą inne pod wieloma względami. Przede wszystkim wciąż na świecie szaleje koronawirus i w związku z nim nadal musimy liczyć się z licznymi obostrzeniami, jeżeli chcemy gdzieś wyjechać.

Na tym jednak nie koniec nowości, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania urlopu w egzotycznym kraju. Okazuje się, że duża część prawdziwie rajskich miejsc wprowadzi w tym roku zakaz, który może wiele osób zaskoczyć. Turyści bowiem nie będą mogli tutaj używać... kremów z chemicznymi filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UV. Wszystko po to, aby ochronić rafę koralową.

Popularne egzotyczne kraje wprowadzają zakaz stosowania kremów z filtrami chemicznymi

W kilku egzotycznych miejscach na świecie zakazano stosowania kremów przeciwsłonecznych z konkretnymi substancjami chemicznymi w składzie. Chodzi o to, że ich używanie dla człowieka nie jest niebezpieczne, ale już dla rafy koralowej owszem.

Jak podaje portal Onet, mowa o takich składnikach jak oxybenzon, octinoksat oraz oktokrylen. To właśnie one zakazane zostały na Hawajach, Arubie, w Meksyku, w Palau czy na Wyspach Dziewiczych.

Przez filtry chemiczne koralowce zaczynają tracić naturalną żywą barwę, gdy temperatura wody wynosi 31 stopni Celsjusza - powiedział w rozmowie z zagranicznymi mediami dr Craig A. Downs, dyrektor wykonawczy Haereticus Environmental Laboratory, cytowany przez Onet.

Okazuje się, że dużo bezpieczniejsze dla raf koralowych są filtry mineralne, czyli np. tlenek cynku i dwutlenek tytanu. I to właśnie kosmetyki z takim składem można śmiało stosować w miejscach, gdzie spokojnie rośnie sobie rafa koralowa.

Źródło: Onet