Zamknij

Nie tylko paszport covidowy. KE chce stworzyć tzw. cyfrowy portfel

21.06.2021 15:11
Pasażer na lotnisku
fot. Shutterstock

Komisja Europejska najpierw opracowała unijny certyfikat COVID, a teraz chce stworzyć tzw. portfel cyfrowy. Zgodnie z założeniem ma to być system potwierdzający tożsamość i zawierający dane z naszej karty kredytowej czy prawa jazdy. Ten pomysł budzi jednak wątpliwości. 

Po opracowaniu koncepcji tzw. paszportów covidowych, KE zaprezentowała nową propozycję – stworzenia uniwersalnego unijnego systemu, który będzie potwierdzał naszą tożsamość. Zdzisław Krasnodębski (PiS) zauważa, że ta propozycja "może budzić wątpliwości" i jest przykładem "tendencji centralizacyjnych w UE".

Portfel cyfrowy. Nowy system potwierdzający tożsamość?

Specjalna aplikacja, nazwana "portfelem cyfrowym", ma umożliwić dostęp do różnych usług, prywatnych i publicznych, które wymagają potwierdzenia tożsamości. Korzystanie z tego systemu, jak zapewnia Komisja Europejska, ma być dobrowolne.

Jednym kliknięciem w telefonie obywatele będą mogli udowodnić swoją tożsamość i udostępniać dokumenty elektroniczne z portfela tożsamości cyfrowej (np. prawo jazdy, dyplomy, rachunek bankowy).

Komisja Europejska podkreśla, że unijne portfele umożliwią wszystkim obywatelom UE dostęp do usług online bez konieczności korzystania z prywatnych metod identyfikacji lub niepotrzebnego udostępniania danych osobowych. Ma to być ułatwieniem.

Duże platformy internetowe będą zobowiązane do akceptowania portfeli tożsamości cyfrowej. Będę z nich mogły korzystać również unijne przedsiębiorstwa.

– Europejska tożsamość cyfrowa pozwoli nam wykonywać te same czynności w każdym państwie członkowskim, bez dodatkowych kosztów i przeszkód. Może to być wynajem mieszkania lub otwarcie rachunku bankowego poza naszym krajem pochodzenia. Można tego będzie dokonywać w sposób bezpieczny i przejrzysty. Będziemy więc mogli zdecydować o tym, ile informacji na swój temat chcemy przekazać, komu i w jakim celu. Jest to niepowtarzalna okazja, by jeszcze bardziej doświadczyć życia w Europie i bycia Europejczykami – mówiła niedawno Margrethe Vestager, wiceszefowa KE.

Unijne portfele cyfrowe "mogą budzić wątpliwości"

Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) uważa, że propozycja stworzenia uniwersalnego unijnego systemu potwierdzającego tożsamość może budzić wątpliwości w niektórych krajach członkowskich.

–  Wiemy wszyscy, jak spory wynikły przy okazji negocjacji dotyczących aplikacji Covid. Ostatecznie pozostawiono dużą swobodę krajom członkowskim co do postępowania. Nie przypuszczam, żeby kolejna propozycja KE przeszła bez dyskusji i sporów, zważywszy na przykład na to, że niektóre społeczeństwa są bardzo uczulone na przechowywanie danych osobowych –  powiedział PAP.

Dodał, że propozycja jest przykładem tendencji centralizacyjnych w UE. "Należy się spodziewać, że tak jak polityka klimatyczna prowadzi do centralizacji, tak również cała strategia cyfrowa może prowadzić tym kierunku. (...) Myślę, że żyjemy w dość trudnym okresie, który może zakończyć się skokowym wzrostem kompetencji instytucji UE i ograniczeniem jeszcze bardziej kompetencji państw" –  dodał. 

Komisja Europejska chce, aby cyfrowy portfel zostały wdrożone jak najszybciej. Dlatego wezwała kraje członkowskie, aby porozumiały się w tej sprawie do września 2022 r., opracowując „zestaw narzędzi”, który będzie zawierał architekturę techniczną, normy i wytyczne dotyczące najlepszych praktyk.

O tym, że Komisja Europejska przedstawi taki projekt, szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła w swoim orędziu o stanie Unii 16 września 2020 r.

–  Za każdym razem, gdy aplikacja lub strona internetowa prosi nas o stworzenie nowej tożsamości cyfrowej lub proponuje łatwe zalogowanie się za pośrednictwem dużej platformy, nie mamy pojęcia, co w rzeczywistości dzieje się z naszymi danymi. Dlatego też Komisja zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość elektroniczną. Taką, której będziemy mogli zaufać i z której każdy obywatel będzie mógł skorzystać z każdego miejsca w Europie, aby na przykład zapłacić podatek czy wynająć rower – przekonywała wtedy.