Zamknij

Portugalia liderem szczepień przeciw Covid-19. Jakie restrykcje tam obowiązują?

20.09.2021 16:35
Portugalia
fot. Shutterstock

Portugalia ma najwyższy na świecie odsetek ludności w pełni zaszczepionej przeciw Covid-19. W popularnym europejskim kraju szczepienia ukończyło ponad 80 proc. mieszkańców kraju – poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) w Lizbonie, wchodząca w skład resortu zdrowia.

Pandemia koronawirusa trwa, chociaż postępujący program szczepień daje nadzieję na szybszy powrót do normalności. Jeszcze do niedawna rywalizacja o jak najszybsze osiągnięcie odporności zbiorowej w Europie toczyła się głównie między Wielką Brytanią a krajami Skandynawii. Jak jednak wynika z informacji przekazanych przez ministerstwa zdrowia, pełny cykl szczepień przeszło już 80 proc. obywateli Portugalii, co czyni ten kraj liderem, jeśli chodzi o odsetek ludzi w pełni zaszczepionych. 

Portugalia. Najwyższy na świecie odsetek w pełni zaszczepionych

Jak poinformowała kierująca rządową agendą Graca Freitas, w minionym tygodniu liczba w pełni zaszczepionej populacji tego ponad 10-milionowego kraju sięgnęła 80 proc. Szefowa DGS, powołująca się m.in. na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przypomniała, że na początku września Portugalia stała się pod względem odsetka w pełni zaszczepionej populacji pierwszym krajem Unii Europejskiej.

Portugalskie służby medyczne odnotowały, że obecnie zbliżony odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców ma Malta.

Państwem o największym na świecie odsetku zaszczepionych przeciw Covid-19 jedną dawką są Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie wskaźnik ten wynosi 89,5 proc. Na kolejnych pozycjach plasują się Portugalia i Malta – odpowiednio 85 proc. i 81 proc.

Portugalia. Jakie obowiązują zasady wjazdu i obostrzenia?

Osoby podróżujące z Polski do Portugalii muszą przedstawić unijny certyfikat COVID (tzw. paszport covidowy) lub negatywny wynik testu NAAT (wykonanego 72 godz. przed wylotem) albo testu antygenowego (wykonanego 48 godz. przed wylotem). Przepisy te nie obowiązują dzieci do 12 roku życia. Przed wyjazdem należy też pamiętać o wypełnieniu karty lokalizacji pasażera dostępnej na stronie https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card. 

W ostatnim czasie (od 12 września)  władze Portugalii zniosły obowiązkowe maseczki na świeżym powietrzu. Wciąż trzeba będzie zasłaniać nos i usta na terenach niezadaszonych należących do szkół. Nakaz noszenia maseczek ochronnych zostaje podtrzymany w publicznych pomieszczeniach zamkniętych – w tym w komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, że na terenie Portugalii konieczne jest okazania certyfikatów covidowych przed wejściem do lokali gastronomicznych, hoteli, kasyn czy uzdrowisk w czasie weekendów (od piątku, godz. 19.00). 

Źródło: PAP, gov.pl