Zamknij

Portugalia luzuje restrykcje. Otwiera dyskoteki, bary i znosi limity w obiektach sportowych

01.10.2021 14:57
Portugalia luzuje restrykcje. Otwiera dyskoteki, bary i znosi limity w obiektach sportowych
fot. SHUTTERSTOCK

W piątek Portugalia weszła w najbardziej zaawansowaną fazę łagodzenia restrykcji przeciwepidemicznych obowiązujących od marca 2020 roku. Tamtejsze media 1 października określają "dniem oswobodzenia".

Zaledwie tydzień temu pisaliśmy, że władze Portugalii poluzowały niektóre obostrzenia. Zniesiony został nakaz przedstawiania Unijnego Certyfikatu Covid przed wejściem do restauracji oraz limit gości przebywających w placówkach gastronomicznych.

Łagodzenie restrykcji w kraju wynikało z malejącej w ostatnim czasie liczby zakażeń koronawirusem oraz postępującego programu szczepień. Teraz władze Portugalii w związku z dobrą sytuacją epidemiczną postanowiły iść o krok dalej.

Portugalia luzuje restrykcje. Otwiera dyskoteki i znosi limity kibiców

1 października rząd Portugalii zezwolił na wznowienie działalności dyskotek, barów oraz innych lokali nocnej rozrywki. Od piątku w kraju nie obowiązują już także limity kibiców w obiektach sportowych. Wejście do nich jest jednak możliwe wyłącznie po okazaniu certyfikatu potwierdzającego przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 lub po przedstawieniu negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami do minimum została zredukowana liczba placówek, w których niezbędne jest noszenie maseczek ochronnych. Obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy jedynie osób przebywających wewnątrz placówek medycznych i ośrodków opiekuńczych, wewnątrz urzędów oraz miejsc kultury i rozrywki. Ponadto maseczki trzeba nosić również w sklepach o powierzchni handlowej powyżej 400 m kw. i szkołach, ale tylko wewnątrz sal lekcyjnych.

W Portugalii do tej pory odnotowano ponad 1 mln przypadków zakażenia koronawirusem, a zmarło 17,9 tys. chorych na COVID-19. We wrześniu rejestrowane były najniższe od maja liczby dziennych zakażeń – na poziomie około 400.

Przypomnijmy, że podróżni z krajów UE (w tym z Polski), Strefy Schengen i stowarzyszonych mogą wjechać do Portugalii przy okazaniu jednego z następujących dokumentów:

  • Unijny Certyfikat Covid,
  • negatywny wynik testu.

Dodatkowo podróżni przed przylotem zobowiązani są do wypełnienia karty lokalizacji pasażera.

RadioZET.pl/PAP(Marcin Zatyka)/gov.pl