Zamknij

Portugalia ma już paszport covidowy. Turyści mogą wjechać bez testu i kwarantanny

17.06.2021 09:37
Portugalia
fot. Shutterstock

Portugalia zakończyła prace nad paszportem covidowym. Na podstawie tego dokumentu można podróżować bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa lub przechodzenia kwarantanny. To dobra wiadomość dla wszystkich osób planujących wakacje w tym niezwykłym europejskim kraju. 

Paszporty covidowe mają wejść w życie na terenie całej Unii Europejskiej od 1 lipca. Popularne europejskie kraje - w tym m.in. Hiszpania czy Grecja - już testują unijne certyfikaty COVID.

Władze Portugalii przekazały, że już zakończyły pracę nad tym dokumentem i będą mogły na jego podstawie przyjmować zagranicznych turystów. 

Portugalia. Wjazd możliwy z paszportem covidowym

Unijne certyfikaty COVID mają potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciw koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przechorowała Covid-19. 

Jak poinformowała  Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS), agenda rządu Portugalii, emisja pierwszych paszportów covidowych nastąpi najpóźniej do 18 czerwca. Według zatwierdzonych przez portugalskie władze medyczne przepisów dokument ten będzie wydawany bezpłatnie.

Władze DGS wyjaśniły, że mieszkańcy Portugalii będą mogli wydrukować certyfikat z nadzorowanej przez ministerstwo zdrowia strony internetowej lub otrzymać go w formie maila.

Wydawany przez Portugalię paszport Covid będzie honorowany na terenie państw UE, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu. Na zasadzie wzajemności Lizbona zgodzi się honorować podobne dokumenty wystawione przez służby medyczne tychże krajów.

Z informacji lizbońskiego radia "Observador" wynika, że jedną z pierwszych osób, które dotarły do Portugalii na podstawie paszportu Covid jest szefowa KE Ursula von der Leyen. Przybyła ona w środę rano do Lizbony na ceremonię zatwierdzenia pierwszych krajowych planów odbudowy po pandemii Covid-19.

Portugalia. Jakie obowiązują restrykcje?

W Portugalii nadal obowiązuje konieczność noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej na świeżym powietrzu. Nakaz ten, pomimo apeli części opozycji wzywającej do złagodzenia tego obostrzenia, ma obowiązywać co najmniej do połowy września.

Za omijanie tego przepisu można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100-500 euro. Od 10 czerwca w miastach takich jak Lizbona, Braga, Vale de Cambra, czy Odemira restauracje oraz kawiarnie mogą być otwarte do 1 w nocy. 

Bez ograniczeń czasowych funkcjonują sklepy i centra handlowe. W kraju otwarto również wesołe miasteczka, parki rozrywki i aquaparki.

Źródło: PAP