Zamknij
Most 516 Arouca w Portugalii
3 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

W Portugalii zakończono budowę 516 Arouca, czyli najdłuższego mostu wiszącego dla pieszych na świecie. Niesamowita atrakcja została już udostępniona miejscowym, a wkrótce będą mogli skorzystać z niej również turyści. 

Władze gminy Arouca, w północnej Portugalii, otworzyły w czwartek liczący pół kilometra długości wiszący most nad rzeką Paiva. Lokalni urzędnicy twierdzą, że nowa konstrukcja to najdłuższa tego typu budowla na świecie.

Jak poinformowała burmistrz gminy, Arouca Margarida Belem, 2 maja nowy most zostanie zainaugurowany oficjalnie przez przedstawicieli rządu Portugalii oraz władze regionu.

516 Arouca w Portugalii najdłuższym wiszącym mostem na świecie

Most został oficjalnie nazwany "516 Arouca". Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ długość konstrukcji wynosi 516 metrów. Budowla ma 1,2 metry szerokości i rozciąga się nad rzeką Paiva (na wysokości 175 metrów). Spacerujący mostem piesi mogą podziwiać Garganta do Paiva i Cascata das Aguieiras, czyli dwa regiony figurującego na liście UNESCO Geoparku Arouca.

Chociaż widoki zapierają dech w piersiach, nowa atrakcja Portugalii może nie być odpowiednia dla ludzi o słabych nerwach. Most chwieje się bowiem przy każdym kroku. 

Wejście na most w Arouca możliwe jest po spełnieniu warunków sanitarno-epidemiologicznych wynikających z epidemii koronawirusa. Każda z osób wchodzących na kładkę będzie musiała założyć maskę ochronną, a także zachować dystans społeczny wobec innych użytkowników. Wśród restrykcji jest też warunek wejścia dzieci i nieletnich na most tylko w obecności dorosłych. Minimalna granica wieku osoby korzystającej z nowej budowli to 6 lat.

Burmistrz Arouca wyraziła nadzieję, że nowy most ożywi turystykę w portugalskim miasteczku, które mocno ucierpiało z powodu pandemii koronawirusa. Budowa konstrukcji trwała dwa lata i kosztowała 2 mln euro.