Zamknij

Portugalia. Od 14 czerwca możliwy wjazd z paszportem covidowym

10.06.2021 16:12
Portugalia
fot. Shutterstock

Portugalia już od 14 czerwca będzie przyjmować turystów na podstawie tzw. unijnych certyfikatów. Jest to część programu otwierania portugalskiej turystyki, która – podobnie jak w innych europejskich krajach – bardzo mocno ucierpiała na skutek pandemii. 

Paszporty covidowe mają wejść w życie na terenie całej UE od 1 lipca. Popularne europejskie kraje - w tym m.in. Hiszpania i Grecja - już testują unijne certyfikaty COVID. Władze Portugalii chcą jeszcze w tym miesiącu umożliwić podróżowanie do ich kraju na podstawie takiego dokumentu.

Portugalia. Od 14 czerwca wjazd z paszportem covidowym

Minister gospodarki i cyfryzacji, Pedro Sizy Vieiry zadeklarował, że władze Portugalii zgodzą się na przyjmowanie zagranicznych turystów przybywających na podstawie tzw. unijnych certyfikatów Covid.

Zgodnie z zapowiedzią rządu Portugalii już od 14 czerwca będą honorowane dokumenty (nazywane paszportami covidowymi), które mają potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciw koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przechorowała Covid-19.

Rząd zapowiedział, że dzięki wprowadzeniu unijnych certyfikatów Covid władze Portugalii spodziewają się w całym 2021 roku większej liczby zagranicznych wczasowiczów niż w 2020 r., a także wyższych wpływów z turystyki.

W środę rząd Portugalii wyraził też satysfakcję, że właśnie podczas prezydencji Lizbony w Radzie UE Parlament Europejski zatwierdził plan certyfikatów COVID-19, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy. Dokumenty te mają ułatwić swobodne podróżowanie i przyczynić się do stopniowego znoszenia obostrzeń przeciwepidemicznych.

Źródło: PAP