Zamknij

Porwanie samolotu. Pilot omyłkowo ogłosił alarm, ewakuacja pasażerów

Nina Czochara
08.11.2019 09:39
Air Europa
fot. Flickr

Lotniska Schiphol w Amsterdamie odebrało sygnał o porwaniu samolotu czekającego na start. Konieczna była ewakuacja podróżnych przebywających na pokładzie oraz części portu lotniczego. Alarm okazał się fałszywy - pilot omyłkowo wysłał wiadomość o porwaniu maszyny. 

Alarmowy sygnał został wysłany z samolotu Air Europa, który miał lecieć planowo z Amsterdamu do Madrytu. Na pokładzie znajdowało się 27 pasażerów oraz załoga. 

"Porwanie samolotu" na lotnisku w Amsterdamie

Pilot przypadkowo wcisnął przycisk sygnalizujący "próbę uprowadzenia maszyny". Mężczyzna ogłosił alarm, gdy pasażerowie wchodzili do samolotu. Zgodnie z procedurami bezpieczeństwa Lotnisko Schiphol w Amsterdamie przerwało pracę. Maszyna została przejęta przez żandarmerię wojskową i policję. Wszyscy podróżni zostali ewakuowani, podobnie jak część portu lotniczego.

Wkrótce okazało się, że przyczyną alarmu był błąd pilota. Sygnał o porwaniu samolotu przypadkowo uruchomił pierwszy pilot, który przed startem demonstrował stażyście sposób wprowadzania kodu alarmowego. „Ostrzeżenie, które uruchamia procedury dotycząca porwań na lotnisku, zostało wywołane przez pomyłkę” – poinformowały linie lotnicze Air Europa.

Po mniej więcej godzinie od "zgłoszenia o porwaniu" władze portu przekazały, że sytuacja została opanowana. Pasażerowie podróżujący z Lotniska Schiphol musieli się jednak liczyć z wieloma utrudnieniami i opóźnieniami.

ZOBACZ TAKŻE:

•  Pijany pilot chciał lecieć samolotem. Aresztowano go tuż przed startem

•  Ukryta kamera w toalecie samolotu. Piloci oskarżeni o podglądanie pasażerów

•  Pilot zasnął za sterami samolotu. Obudził się 80 km za lotniskiem

Źródło: TVN, Wprost

___

RadioZET.pl/NC