Zamknij

Potężne burze nawiedziły Chiny. Niebo w moment stało się czarne, spadł grad o średnicy 5 cm

13.05.2021 09:12
Załamanie pogody w Chinach
fot. Li wenming - Imaginechina/East News

W ostatnich dniach przez środkową część Chin przetoczyły się intensywne burze. Towarzyszyły im ulewy, częste wyładowania elektryczne, silny wiatr i grad. Do sieci trafiło nagranie, które pokazuje, z czym zmagali się mieszkańcy. Służby wydały ok. 100 ostrzeżeń przed niebezpiecznymi zjawiskami.

Chiny zmagają się w ostatnim czasie z gwałtownym załamaniem pogody. Przez prowincję Hubei, która leży w środkowej części kraju, przetoczyły się bardzo silne burze. Towarzyszyły im zjawiska, które sparaliżowały życie mieszkańców.

Służby meteorologiczne wydały ok. 100 ostrzeżeń przed możliwością wystąpienia złych warunków atmosferycznych. Dotyczyły one gradu, porywistego wiatru, ulew i wyładowań elektrycznych. W internecie pojawiły się też nagrania, które pokazują, co ostatnio przeszli tutaj miejscowi.

Potężne burze nawiedziły Chiny. Niebo w moment stało się czarne, spadł grad o średnicy 5 cm

W ciągu ostatnich dni przez Chiny przeszły intensywne burze. Najgorzej sytuacja wyglądała w środkowej części państwa, w prowincji Hubei, gdzie leży słynne miasto Wuhan. Równie złe warunki zarejestrowano na wschodzie kraju, w prowincji Jiangxi.

Świadkowie zdarzenia twierdzą, że zjawiskom towarzyszyły tak gęste chmury, że jednego dnia o godz. 14 zrobiło się całkowicie ciemno. Niebo zasnuły czarne obłoki, na tle których widać było wyłącznie jasne błyskawice.

Około 14 zrobiło się tak ciemno, jakby zapadł zmierzch. Może trochę przesadzam, ale efekt wizualny wyglądał jak w filmach - był wspaniały, ale też trochę przerażający – powiedział mieszkaniec miasta Wuhan, cytowany przez lokalne media.

Chmurom i wyładowaniom towarzyszyły także porywisty wiatr, ulewne deszcze i miejscami opady gradu - jego średnica sięgała nawet 5 cm. Służby wydały w tym czasie liczne alerty, które miały na celu ostrzec mieszkańców przed ewentualnym zagrożeniem.

W niektórych miejscach opady były tak duże, że pozalewały ulice i tunele. Sparaliżowany został ruch drogowy, ale też lotniczy. Część lotów została odwołana, a pozostałe miały spore opóźnienie.

W internecie pojawiły się nagrania, które pokazują skalę zjawisk, jakie nawiedziły Chiny.

Źródło: TVN Meteo