Zamknij

Potężne gradobicie w Australii. Kule lodu o średnicy 16 cm zniszczyły okna i samochody [WIDEO]

20.10.2021 09:21
Grad
fot. Shutterstock

We wtorek przez niektóre regiony Australii przeszły intensywne burze, którym towarzyszyło niebezpieczne gradobicie. Na ziemię spadały kule lodu o średnicy przekraczającej 16 cm. Spowodowały one wiele zniszczeń. Eksperci nie mają wątpliwości, że był to największy grad, z jakim kiedykolwiek spotkali się mieszkańcy kontynentu.

W ostatnich dniach mieszkańcy australijskich miejscowości Bloomsbury i Yalboroo leżących w stanie Queenslad doświadczyli ekstremalnych warunków pogodowych. Przez te regiony bowiem przetoczyły się potężne burze, którym towarzyszyły obfite opady gradu.

Z nieba spadały kule lodu o średnicy kilkunastu centymetrów, które spowodowały zniszczenia samochodów i okien domów. Australijskie Biuro Meteorologii podało z kolei informację, że prawdopodobnie było to największe gradobicie w historii kraju.

Zobacz także: U wybrzeża Kuby utworzyła się potężna trąba wodna. Zjawisko udało się nagrać mieszkańcom

Potężne gradobicie w Australii. Kule lodu o średnicy 16 cm zniszczyły okna i samochody

Przez północną część stanu Queensland w Australii przeszła ostatnio gwałtowna burza z gradem o średnicy przekraczającej nawet 16 cm. Mieszkańcy Bloomsbury i Yalboroo uchwycili zjawisko na zdjęciach i nagraniach. Z kolei specjaliści z Biura Meteorologii nie mają wątpliwości, że nigdy wcześniej nie widziano w kraju czegoś takiego.

Widzieliśmy kilka zdjęć gradu na taśmie mierniczej, która pokazywała ok. 16 cm. Do tej pory rekord Australii mieścił się w okolicach 14 cm. Wygląda na to, że w ostatnich dniach został pobity - mówił w rozmowie z dziennikarzami Australian Broadcasting Corporation Shane Kennedy, prognosta australijskiego Biura Meteorologii.

Obfite opady sparaliżowały życie mieszkańców - wiele dróg stało się nieprzejezdnych. Grad spowodował bowiem liczne uszkodzenia i zniszczenia. Jeden z mieszkańców tego rejonu, Christopher Harvey, jechał tego dnia do Mackay, gdy deszcz padający na jego samochód zaczął wydawać się dziwnie ciężki.

Widziałem, że kierowca przede mną ma już uszkodzoną przednią szybę. Kule lodu były większe niż piłki tenisowe. Nawet godzinę później ich średnica była większa niż mojej dłoni - powiedział.

Zarówno lokalna ludność, jak i specjaliści nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli. Biuro Meteorologii wydało surowe ostrzeżenia pogodowe dla centralnej i północnej części Queensland we wtorek po południu. Warto dodać, że te zjawiska pogodowe dotarły nad region dokładnie dzień po tym, kiedy pojawiło się tutaj tornado.

Źródło: Sky News/abc.net.au