Zamknij

Powstaje najwyższy na świecie wieżowiec z drewna. Projekt będzie gotowy jeszcze w tym roku

Redakcja
27.02.2018 10:52
Najwyższy drewniany wieżowiec świata
fot. moelven.com/materiały prasowe

Pod koniec 2018 roku w norweskiej miejscowości Brumunddal stanie najwyższy zbudowany z drewna wieżowiec. Budowla będzie miała 80 metrów wysokości. Apartamenty można kupić za ponad milion złotych.

Norwegia słynie ze światowych rekordów związanych z drewnianą architekturą. Jeden z nich zostanie pobity jeszcze w tym roku.

Najwyższy drewniany wieżowiec

Mjøstårnet, bo tak będzie nazywać się ta imponująca budowla, powstaje nad brzegiem największego jeziora Norwegii – Mjøsa – w miejscowości Brumunddal. Prace przy budowie są już na bardzo zaawansowanym etapie. Obiekt będzie liczył 18 pięter i 80 metrów wysokości, co uczyni go najwyższym drewnianym wieżowcem na świecie.

Co zaplanowano wewnątrz budowli? Apartamenty o powierzchni od 67 do nawet 149 m2, a oprócz tego 25-metrowy basen, hotel, biura i siedziby różnych instytucji.

Najwyższy drewniany wieżowiec
fot. moelven.com/materiały prasowe

Przy budowie wieżowca wykorzystano drewno pochodzące z okolicznych lasów. W zamierzeniu twórców projektu, Mjøstårnet ma stać się kolejnym symbolem norweskiej myśli architektonicznej, która będzie doskonale współgrać z naturą.

Autorzy imponującej inwestycji wierzą także, że najwyższy drewniany budynek na świecie będzie przyciągał także rzesze turystów. Duże znaczenie ma tutaj położenie nowego obiektu - przy najważniejszym drogowym szlaku komunikacyjnym Norwegii, czyli drodze E6 łączącej Oslo z północą kraju.

Zobacz także

Najdłuższe na świecie schody z drewna

To kolejny, „drewniany” rekord Norwegii. Najdłuższe schody świata (we Flørli) liczą aż liczą aż 4444 stopnie. Biegną wzdłuż rur nieczynnej elektrowni na zboczu góry nad Lysefjordem i są dostępne tylko od strony fiordu.

Do tego miejsca najłatwiej dotrzeć promem, a po wspięciu się po stopniach skierować się w stronę innej atrakcji Lysefjordu – głazu Kjerag.

Skandynawski kraj słynie zresztą z całych miast z drewna. Duże wrażenie robi żeglarskie miasteczko leżące w pobliżu Stavanger. Zachowało się tutaj 200 drewnianych, pomalowanych na biało domów. 

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC