Zamknij

Powstanie miasto bez samochodów i ulic. Rewolucyjny projekt

12.01.2021 10:57
Powstanie miasto bez samochodów i ulic. Rewolucyjny projekt
fot. SHUTTERSTOCK

Miasto wybudowane w otoczeniu przyrody, bez ulic i samochodów. I choć może to brzmieć jak film science fiction, to dzieje się naprawdę. Mohammed bin Salman, książę koronny i następca tronu Arabii Saudyjskiej, zapowiedział realizację rewolucyjnego projektu The Line.

Na obszarze 170 km powstanie miasto bez samochodów i ulic, wybudowane w otoczeniu przyrody. Ma ono być pozbawione elementów odpowiedzialnych za produkcję dwutlenku węgla do atmosfery. W przyszłości projekt zakłada także stworzenie 380 tys. miejsc pracy i zasilenie PKB o 180 mln SAR do 2030 roku. The Line jest odpowiedzią na takie wyzwania ludzkości jak zanieczyszczenie powietrza, stara infrastruktura, ruch drogowy czy nadmierna gęstość zaludnienia.

Arabia Saudyjska zaszczepi wszystkich obywateli przeciw koronawirusowi. Procedura będzie bezpłatna

Prawdziwa rewolucja w życiu miejskim

Projekt The Line ma zrewolucjonizować życie w mieście NEOM, stanowiąc wzorzec harmonijnego współistnienia ludzi i planety. Życie w The Line definiować będzie przestrzeń do poruszania się pieszo - wszystkie niezbędne codzienne usługi, takie jak szkoły, kliniki medyczne, obiekty rekreacyjne, a także tereny zielone, będą znajdować się w zasięgu pięciu minut spaceru.

Z kolei ultraszybki przejazd i autonomiczne rozwiązania w zakresie mobilności ułatwią podróżowanie i dadzą mieszkańcom możliwość odzyskania czasu, który mogą poświęcić na dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Przewiduje się, że podróż będzie trwała nie dłużej niż 20 minut. Osiedla będą miały charakter poznawczy, bazujący na sztucznej inteligencji, stale ucząc się przewidywania w celu ułatwiania życia, oferując czas zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom.

W całej historii ludzkości miasta były budowane, aby chronić swoich obywateli. Po rewolucji przemysłowej miasta przedkładały maszyny, samochody i fabryki nad mieszkańców. W miastach, które są postrzegane jako najbardziej zaawansowane na świecie, ludzie spędzają całe lata swojego życia na dojazdach do pracy. Do roku 2050 czas dojazdów do pracy zwiększy się dwukrotnie. Do 2050 roku miliard ludzi będzie musiało przesiedlić się ze względu na rosnące emisje CO2 i podnoszący się poziom mórz. Niemal 90% ludności wdycha zanieczyszczone powietrze. Dlaczego mielibyśmy poświęcać przyrodę na rzecz rozwoju? Dlaczego siedem milionów ludzi miałoby umierać każdego roku z powodu zanieczyszczenia? Czemu mielibyśmy tracić milion osób rocznie z powodu wypadków drogowych? I wreszcie, dlaczego mamy się pogodzić z marnowaniem wielu lat naszego życia na dojazdy do pracy? - oznajmił Mohammed bin Salman.

Projekt The Line będzie tworzyć korzystne pod względem ograniczania emisji dwutlenku węgla inwestycje miejskie, zasilane w 100% czystą energią, zapewniające mieszkańcom wolne od zanieczyszczeń, zdrowsze i bardziej zrównoważone środowisko. Osiedla w obrębie The Line będą miały charakter wielofunkcyjny i zostaną dostosowane do otaczającej je przyrody, a nie na odwrót.

Budowa projektu ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2021 roku. Jest to jeden z najbardziej złożonych i wymagających projektów infrastrukturalnych na świecie i stanowi część szeroko zakrojonych prac inwestycyjnych już realizowanych w ramach miasta NEOM.

Powietrze w Katmandu najbardziej zanieczyszczone na świecie. Przerażające zdjęcia

NEOM

NEOM stanowi czynnik przyspieszający postęp ludzkości i wizję tego, jak może wyglądać "Nowa Przyszłość". To region w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym, budowany od podstaw.

NEOM będzie domem i miejscem pracy dla ponad miliona mieszkańców z całego świata. Znajdą się w nim miasta, porty i strefy przedsiębiorczości, ośrodki badawcze, obiekty sportowe i rozrywkowe oraz ośrodki turystyczne. Będzie to centrum innowacji przyciągające przedsiębiorców, liderów biznesu i firmy, którym zależy na tworzeniu przełomów poprzez badania, inkubację i komercjalizację w zakresie nowych technologii i przedsiębiorstw. Mieszkańcy NEOM będą wcielać w życie międzynarodową kulturę poszukiwania, podejmowania ryzyka i różnorodności, a wszystko to w sprzyjającym i postępowym otoczeniu prawnym, w zgodzie z międzynarodowymi normami, z korzyścią dla wzrostu gospodarczego.

Najbardziej niebezpieczne kraje świata. Do tych miejsc lepiej nie planować podróży

RadioZET.pl/NEOM Company/PAP