Zamknij

Pożar na Kilimandżaro. Płoną zbocza najwyższego szczytu Afryki

13.10.2020 11:43
Kilimandżaro, Tanzania
fot. Shutterstock

Na zboczach Kilimandżaro, najwyższego szczytu Afryki, wybuchł ogromny pożar. Z żywiołem walczą setki strażaków, studentów i mieszkańców. 

Kilimandżaro to słynny "dach Afryki " (5895 m n.p.m) znajdujący się na granicy Tanzanii z Kenią. W niedzielę na zboczach tego szczytu wybuchł pożar. Jak poinformowała dyrekcja parków narodowych Tanzanii, w opanowanie żywiołu zostali zaangażowani nie tylko strażacy, lecz także mieszkańcy i studenci. 

Kilimandżaro. Pożar na zboczach szczytu

Pożar zaczął się w rejonie Whona, który stanowi bazę dla wspinających się na szczyty Kilimandżaro. Silne wiatry w niedzielę pomogły rozniecić ogień, w poniedziałek pogoda się uspokoiła, ale do końca dnia nie udało się opanować pożaru - relacjonują lokalne media.

Na wysokości ok. 2700 m n.p.m. spłonęło kilkanaście hektarów wrzosowisk. W pożarze nikt nie ucierpiał, ogień nie wyrządził też strat materialnych.

– Pożar wciąż trwa, a pracownicy parku narodowego, strażacy, inni funkcjonariusze i lokalni mieszkańcy kontynuują wysiłki, by go opanować – mówił urzędnik dyrekcji parków Pascal Shelutete w poniedziałek.

– Pożar jest duży i walka z nim nadal trwa – powiedział agencji zastępca dyrektora lokalnej szkoły, która do walki z żywiołem skierowała 264 uczniów i nauczycieli, mających dostarczać wodę i jedzenie gaszącym ogień strażakom.

Władze parków przekazały w oświadczeniu, że dołożą wszelkich starań, by pożar nie wpłynął na sytuację turystów, ich sprzęt, tragarzy i przewodników turystycznych.

Kilimandżaro. Najwyższy szczyt Afryki

Wznosząca się na 5895 m n.p.m. góra Kilimandżaro to najwyższy szczyt w Afryce, a zarazem jedno z najwyższych samotnych masywów. Ze względu na wysokość górę stale pokrywa śnieg – nie ma na to wpływu nawet położenie w samym sercu gorącego, równikowego klimatu.

Kilimandżaro przyciąga nie tylko doświadczonych zdobywców, lecz także początkujących wspinaczy. Na szczyt prowadzi kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności.  Co roku na górę wspina się ok. 50 tys. turystów - przypomina Reuters.

Warto pamiętać, że do Parku Narodowego Kilimandżaro można wejść jedynie z przewodnikiem – podczas wspinaczki na najwyższy szczyt Afryki musi towarzyszyć agencja trekkingowa. 

Źródło: PAP