Zamknij

Praca marzeń na Antarktydzie? Rekordowa liczba zgłoszeń wśród Polaków

Nina Czochara
24.04.2019 10:23
Antarktyda
fot. Shutterstock

Praca od 6 do 12 miesięcy na najzimniejszym kontynencie świata? To czeka 16 osób, które zostaną wybrane przez komisję do pracy na Polskiej Stacji Antarktycznej w sezonie 2019-2020. Chętnych nie brakowało - zgłosiła się rekordowa liczba 1,5 tys. osób.

Kierowniczka wyprawy, Dagmara Bożek-Andryszczak, była zaskoczona liczbą zgłoszeń. W rozmowie dla portalu Gazeta.pl przyznała, że półtora tysiąca zgłoszeń to rekord jak do tej pory. Nabór zgłoszeń uczestników do pracy został jednak zakończony. Z zamkniętej listy zgłoszeń komisja wybierze około 16 osób. 

Praca na Antarktydzie: grupa letnia i zimowa

44. wyprawa na Polską Stację Antarktyczną imienia Henryka Arctowskiego wyrusza jesienią tego roku. Do końca kwietnia wybrane osoby będą musiały się stawić na rozmowach kwalifikacyjnych. W maju kandydaci przejdą badania lekarskie. Kolejne miesiące: czerwiec-wrzesień poświęcone będą na przygotowania do wyprawy. W tym czasie odbędą się także szkolenia grupowe i indywidualne.

Wyprawa będzie się składać z dwóch grup. Zespół zimowy będzie pracować od października do listopada kolejnego roku. W jej skład wejdzie 8 osób, które będą pełnić różne funkcje, m.in. energetyk, elektryk, mechanik samochodowy, informatyk, elektronik, ratownik medyczny czy laborant. 

Drugi zespół to grupa letnia, która na Antarktydzie ma spędzić sześć miesięcy: od listopada do końca marca. To kolejne 8 osób, a wśród nich, m.in. bosman, kucharz, administrator części hotelowej i pomoc w kuchni oraz pracownicy zajmujący się konserwacją i remontem zabudowań oraz sprzętu stacyjnego.

Polska Stacja Antarktyczna znajduje się w Antarktyce, na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, około 120 km od Antarktydy. Osoby, które będą na niej pracować, muszą liczyć się z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

ZOBACZ TAKŻE:

Podróż dookoła świata i ćwierć miliona złotych pensji? Ruszyła rekrutacja na "dyrektora smaku"

Loty na Antarktydę atrakcją turystyczną? Chiny planują zbudować nowe lotnisko 

Źródło: gazeta.pl, money.pl

___

RadioZET.pl/NC