Zamknij

Pracownicy LOT grożą strajkiem. Szykują się utrudnienia dla pasażerów

Redakcja
23.08.2018 09:17
Linie LOT
fot. Piotr Matusewicz/East News

Piloci i pracownicy pokładowi linii LOT planują kolejny strajk. Chcą w ten sposób wymusić dymisję całego zarządu. Protest odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu. Czy pasażerów czekają kolejne utrudnienia?

Jak podaje "Rzeczpospolita", związkowcy nie chcą podwyżek. Domagają się dymisji prezesa PLL LOT, Rafała Milczarskiego, a najlepiej całego zarządu.

Strajk LOT-u już we wrześniu?

Akcja protestacyjna ma być przeprowadzona we wrześniu. Konkretna data zostanie podana w późniejszym terminie. Związkowcy z PLL LOT pytani o powód organizowania strajku odpowiadają, że jest ich całkiem sporo. - Już naprawdę nie chodzi o podwyżki. Związkowcy po prostu nie chcą takiego zarządu. Mają poczucie straconych ponad 20 lat na walkę z różnymi zarządami, które nie ponoszą odpowiedzialności finansowej za swoją działalność – wyjaśniła Monika Żelazik, zwolniona ze spółki szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Każdy dzień strajku u polskiego przewoźnika – jak podała spółka – kosztowałoby 20 milionów złotych utraconych wpływów.

Ważnym powodem planowanego strajku pracowników PLL LOT wciąż jest wypowiedziany w 2013 roku regulamin wynagradzania. Wtedy spółka, zagrożona upadłością, przeprowadziła cięcie kosztów. Ucierpieli na tym głównie pracownicy, którzy twierdzą, że nowe warunki zatrudnienia w firmie są znacznie gorsze.

Zobacz także

Możliwe utrudnienia dla pasażerów

Zapowiedź poprzedniego strajku, który nie doszedł do skutku w maju, spowodował wiele zamieszania. Zarząd, nie mogąc porozumieć się ze związkami odpowiedzialnymi za przygotowywanie akcji strajkowej 1 maja, zażądał od nich 1,75 mln złotych rekompensaty. Na taką kwotę wyliczył utracone rezerwacje pasażerów, którzy z obaw przed zakłóceniami w podróży, zrezygnowali z kupowania biletów w Locie.

Jeśli planowany przez związkowców wrześniowy strajk dojdzie do skutku, pasażerów Polskich Linii Lotniczych czekają spore utrudnienia, takie jak opóźnienia oraz odwołane loty. Ci, którzy planują podróż w tym terminie, powinni śledzić na bieżąco informacje dotyczące ewentualnych protestów.

Zobacz także

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC