Zamknij

Pracownicy Ryanair grożą strajkiem. Będą odwołane loty w wakacje?

Redakcja
30.05.2018 10:24
Samolot Ryanair
fot. Pixabay

Związki reprezentujące załogę Ryanaira ogłosiły, że jeśli irlandzka linia lotnicza nie spełni ich oczekiwań do 30 czerwca, to jeszcze w wakacje rozpoczną strajk. Ta sytuacja może szczególnie dotknąć pasażerów, bo jak wiadomo w okresie wakacyjnym liczba lotów jest zwiększona.

Tym razem akcja protestacyjna ma dotyczyć przede wszystkim personelu pokładowego. W Madrycie odbyło się spotkania przedstawicieli związków zawodowych  z Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Włoch, na którym rozważano różne formy protestu oraz dokładnie określono listę oczekiwań. 

Ryanair: pracownicy chcą zmiany warunków zatrudnienia

Po spotkaniu w Madrycie związki zawodowe powtórzyły żądanie, aby pracownicy irlandzkiego przewoźnika byli zatrudnieni zgodnie z ustawodawstwem kraju, w którym działają i pracują. Jak wiadomo, Ryanair wobec wszystkich stosuje zapisy prawa irlandzkiego, gdzie firma jest zarejestrowana. 

Związkowcy zwrócili się także do linii lotniczej, aby te zapewniły wykonawcom takie same warunki pracy, jak ich własnym pracownikom. Domagali się także, aby Ryanair uznał związki zawodowe pilotów i personelu pokładowego oraz by negocjował z przedstawicielem wybranym przez związki zawodowe, a nie z firmą.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ryanair: „ceny biletów mogą wzrosnąć”. To koniec tanich lotów?

Z powodu strajku Ryanair mogą być odwołane loty w wakacje

Związki reprezentujące załogę Ryanaira poinformowały, że jeśli ich żądanie nie zostaną spełnione do 30 czerwca, to jeszcze w wakacje – na przełomie lipca i sierpnia – rozpoczną strajk. 

- Jeśli Ryanair odmówi spełnienia tych żądań do 30 czerwca, związki rozpoczną wszystkie niezbędne procedury, aby zmobilizować się na poziomie europejskim na lato, by ostatecznie przeprowadzić strajk - powiedział jeden z przedstawicieli związków zawodowych.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to kolejne spotkanie personelu zaplanowane jest na 3 lub 4 lipca, tym razem w Dublinie. Najgorszy scenariusz przewiduje, że strajk odbędzie się w samym szczycie sezonu wakacyjnego, co może mocno odbić się na pasażerach. 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC