Zamknij

Pracownicy Ryanair planują strajk. Będą kolejne utrudnienia dla pasażerów?

Redakcja
12.01.2018 16:23
Pracownicy Ryanair planują strajk. Będą kolejne utrudnienia dla pasażerów?
fot. East News

Ogólnokrajowy strajk zapowiedziały trzy włoskie związki zawodowe. Pracownicy linii Ryanair protestują przeciwko prowadzeniu negocjacji wyłącznie z jednym związkiem zawodowym. Strajk zaplanowany jest na 10 lutego. 

Z ewentualnymi utrudnieniami lub nawet odwołanym lotem mogą liczyć się podróżujący 10 lutego z lub do Włoch. Na ten dzień trzy włoskie związki zawodowe, zrzeszające pracowników irlandzkiego przewoźnika (pilotów, załogi pokładowe oraz obsługę naziemną), poinformowały o zamiarze ogólnokrajowego strajku.

Jako powód podają rozczarowanie postawą przedstawicieli Ryanaira w negocjacjach o lepsze warunki pracy. Związkowcom nie spodobało się, że irlandzki przewoźnik prowadzi rozmowy wyłącznie z jednym ze związków, ANPAC, który reprezentuje wszystkich włoskich pilotów.

- Rozmowy na temat wynagrodzenia i poprawy warunków pracy muszą być prowadzone natychmiast dla wszystkich pracowników, a nie tylko dla części z nich. To nieakceptowalne, że firma wybiera, z którymi związkami negocjuje, jednocześnie lekceważąc najbardziej elementarną zasadę naszego prawa, według której pracownicy mogą dowolnie wybierać, kto będzie ich reprezentował – czytamy w komunikacie podpisanym przez związki zawodowe Filt Cgil, Fit Cisl i Uiltrasporti.

Zapowiedź strajku przez włoskie związki zawodowe ma zmobilizować władze Ryanaira do wzięcia pod uwagę tych postulatów. Oprócz tego, że protest ma mieć ogólnokrajowy zasięg i określona datę, pozostałe szczegóły jego przebiegu nie są jeszcze znane.

To nie pierwsze problemy przewoźnika

Problemy Ryanaira rozpoczęły się po zeszłorocznym kryzysie we wrześniu, gdy linia musiała wysłać swoich pilotów na zaległe urlopy. Doprowadziło to do odwołania ponad 20 tys. lotów. W grudniu piloci zaplanowali strajk z wielu baz (m.in. w Portugalii, Włoszech, Irlandii i Niemczech). Ostatecznie irlandzka linia zdecydowała, że uzna związki zawodowe i rozpocznie z nimi rozmowy dotyczące poprawy warunków zatrudnienia.

Czy do strajku włoskich związków dołączą inne państwa? Nie jest to wykluczone, bo przewoźnik także w innych krajach prowadzi negocjacje wyłącznie z wybranymi związkami zrzeszającymi pracowników Ryanaira.

___

RadioZET.pl/Fly4free.pl/NC