Zamknij

Pracownicy linii lotniczej upozorowali własną śmierć. Chcieli wyłudzić zasiłki pogrzebowe

19.02.2021 15:37
Samolot
fot. Shutterstock

Pracownicy linii Thai Airways mają postawione zarzuty dotyczące wyłudzania zasiłków pogrzebowych od przewoźnika. Jak podają lokalne media, około 26 osób miało przedstawić sfałszowany akt zgonu, po czym... normalnie przychodzili do pracy. Co ciekawe, cała sprawa wyszła na jaw po wielu latach. 

To jeden z najbardziej zaskakujących przypadków oszustwa w liniach lotniczych. Zarzuty postawiono wobec 26 osób, choć przedstawiciele linii Thai Airways podejrzewają, że w minionych latach takich przypadków mogło być znacznie więcej.

Thai Airways. Pracownicy linii sfingowali własną śmierć

Tajskie media podają, że co najmniej 26 pracowników linii Thai Airways wyłudzało zasiłki pogrzebowe od przewoźnika na podstawie sfałszowanego aktu zgonu. 

– Sprawdzając dokumenty pracowników, zauważyliśmy, że liczba osób ubiegających o zasiłek pogrzebowy mocno wzrosła w ciągu kilku ostatnich lat. Zweryfikowaliśmy te dane oraz złożone przez pracowników dokumenty i okazało się, że wiele z dostarczonych aktów zgonu jest sfałszowanych, bo osoby uznane za zmarłe nadal pracują dla naszej firmy  – poinformował przedstawiciel tajskiej linii.

Na oszustwie przyłapano 26 osób, chociaż warto podkreślić, że linia dysponuje danymi jedynie od 2013 roku. Przewoźnik ma świadomość tego, że przypadków wyłudzenia od linii zasiłków pogrzebowych może być znacznie więcej. Dlatego podjęto decyzję o wszczęciu dochodzenia i wyjaśnieniu, w jaki sposób przez tak długi czas nie wyszły na jaw tego typu oszustwa.

Szacuje się, że spółka mogła stracić z tego powodu nawet 14 milionów tajskich bahtów, czyli równowartość ponad 1,7 mln złotych.

Ta sytuacja może bardzo negatywnie wpłynąć na linię, biorąc pod uwagę fakt, że przewoźnik – z powodu pandemii koronawirusa – jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Tajska spółka znajduje się obecnie w postępowaniu przed sądem upadłościowym i przechodzi restrukturyzację, która wiąże się z redukcjami floty i zwolnieniami. 

Źródło: Simple Flying, Fly4free.pl